więcej


Energetyka

Kraje Unii Europejskiej zgadzają się na budowę wspólnej sieci morskiej (9592)

2011-01-09

Drukuj
Podpisane 3 grudnia przez 10 ministrów z krajów położonych w rejonie Morza Północnego porozumienie w sprawie rozwoju morskiej sieci elektroenergetycznej stanowi długo oczekiwany krok w stronę stworzenia jednolitego rynku energii elektrycznej w Europie. 
Rządy państw członkowskich zgodziły się współpracować w celu identyfikacji i eliminacji barier utrudniających transgraniczny handel energią elektryczną. Ponadto ministrowie zdecydowali, że konieczne jest uproszczenie skomplikowanych i długotrwałych procedur wydawania zezwoleń, które obecnie utrudniają projektowanie i budowę międzynarodowej sieci morskiej.

„Komisja Europejska zwróciła uwagę na to, że obecnie w planach jest budowa morskich farm wiatrowych o mocy 140 GW. Dla europejskiego przemysłu energetyki wiatrowej to porozumienie jest niezbędnym krokiem w celu stworzenia morskiej sieci elektroenergetycznej, kluczowej dla rozwoju jednolitego rynku energii elektrycznej w Europie oraz umożliwiającej podłączenie farm wiatrowych typu offshore do tej sieci”, powiedział Christian Kjaer, dyrektor zarządzający Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA).


źródło: EWEA

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej