więcej


Energetyka

MAE - w 2014 r. zatrzymanie wzrostu globalnych emisji CO2 (18330)

2015-03-16

Drukuj
galeria

fot. freefoto.com, CC-by-nc-nd/3.0

Jak podała Międzynarodowa Agencja Energii, w 2014 r. po raz pierwszy od 40 lat, czyli odkąd zaczęto gromadzić dane, emisje CO2 nie wzrosły mimo globalnego wzrostu gospodarczego.

MAE przestrzega jednak przed optymizmem. Jak zauważa, zatrzymanie emisji CO2 w ujęciu rok do roku było już obserwowane wcześniej, jak na przykład w roku 2009, jednak zawsze wynikało z kryzysu globalnej gospodarki. Oprócz 2009 r. zahamowanie emisji CO2 zaobserwowano też w roku 1981 i 1992.

W ubiegłym roku globalne emisje CO2 osiągnęły poziom 32,3 mld ton, czyli tyle samo, ile w roku 2013, przy jednoczesnym wzroście globalnego PKB o 3%.

Eksperci IEA zaznaczają, że w/w dane są wstępne i zostaną potwierdzone w połowie bieżącego roku.

Maria van der Hoeven, dyrektor IEA ostrzegła, że ubiegłoroczne zatrzymanie emisji CO2 nie jest bynajmniej efektem sukcesów w walce z globalnym ociepleniem, a wynika w dużej mierze ze zwolnienia chińskiej gospodarki.

– Ostatnie dane o emisji są rzeczywiście zachęcające, jednak to nie czas na samozadowolenie i z pewnością nie czas na wykorzystanie tej pozytywnej wiadomości jako wymówki do zatrzymania dalszych działań– komentuje Maria van der Hoeven.

IEA zwraca uwagę na ryzyko ponownego wzrostu emisji CO2 z powodu niskich cen ropy.

źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej