więcej


Energetyka

Miastko stawia na solary (9530)

2011-04-10

Drukuj
Prawie 300 gospodarstw domowych w Miastku otrzyma instalacje solarne współfinansowane z funduszy unijnych.
Autorem projektu, dzięki któremu wiele domostw w Miastku będzie korzystać z energii ze Słońca, jest Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze. – Jesteśmy pierwszymi ludźmi, którzy takie przedsięwzięcie realizowali całkowicie społecznie. Za naszą pracę nie wzięliśmy ani grosza, a środki pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. Dzięki tym wyróżnikom jesteśmy prekursorami w skali ogólnopolskiej – podkreśla Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego na łamach "Dziennika Bałtyckiego".

Projekt montażu kolektorów słonecznych w Miastku kosztował ponad 3 mln zł, z czego 1,06 mln zł uzbierali mieszkańcy, a przedsięwzięcie zostało dodatkowo wsparte pożyczką w wysokości 2 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Montaż 280 instalacji solarnych rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i został wykonany przez poznańską firmę Envirotech. Kolektory dostarczyła firma Watt.

Zgodnie z zasadami unijnej dotacji chętni do zainstalowania kolektorów słonecznych musieli podpisać z MTG umowy, na podstawie których instalacje solarne przez minimum 5 lat nie będą mogły być zdemontowane, odsprzedane bądź wypożyczone.

Śladem Miastka chcą pójść także mieszkańcy pobliskiej gminy Tuchomie, gdzie już rozpoczęto nawet montaż pierwszych instalacji solarnych, a także społeczność Bytowa, w którym do projektu kompeksowego montażu kolektorów potrzeba jeszcze więcej chętnych.

Tymczasem Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze nie spoczywa na laurach i już przygotowuje realizację kolejnych przedsięwzięć mających na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciele MTG organizują cykl spotkań z mieszkańcami Miastka, których celem będzie prezentacja możliwości wykorzystania m.in. ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła czy domowych elektrowni wiatrowych.


źródło: Heliosfera.pl
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej