więcej


Energetyka

Na Bałtyku powstanie pierwsza pływająca turbina wiatrowa (17332)

2014-06-21

Drukuj
galeria

Pływająca turbina wiatrowa, Agucadoura, Portugalia, fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Drezdeńska firma GICON Group umieści na Bałtyku pierwszą pływającą elektrownię wiatrową. Projekt otrzymał dofinansowanie z UE, a także od władz krajowych Maklemburgii-Pomorza Przedniego.

Pilotażowa instalacja będzie zlokalizowana w pobliżu nadbałtyckiego miasta Stralsund, w pobliżu planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic 1. 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 5,25 mln euro. Udział w finansowaniu projektu będzie mieć też rząd landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Całkowita wartość projektu wyniesie ok. 18 mln euro. 

Budowę pływającej elektrowni wiatrowej zaplanowano na lipiec tego roku. Testy potrwają do połowy 2015 r. Pływająca turbina wiatrowa będzie połączona z dnem morskim za pomocą stalowych kabli. 

Niemcy stopniowo uruchamiają swoje pierwsze morskie farmy wiatrowe. Ich realizacja napotyka jednak spore problemy techniczne - m.in. z podłączeniem morskich wiatraków do lądowej sieci energetycznej. W efekcie opóźnień w uruchamianiu farm wiatrowych na morzu rośnie koszt tego typu inwestycji. 

W ramach ostatnich zmian w niemieckim systemie wsparcia dla OZE, rząd kanclerz Angeli Merkel obniżył docelowy planowany potencjał morskich elektrowni wiatrowych z 10 GW do 6,5 GW do roku 2020 i z 25 GW do 15 GW do roku 2030. Ograniczono też wysokość dopłat, a sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych ma się odbywać w większym stopniu na zasadach rynkowych. 

Pierwsi Portugalczycy z EDP

Projekt budowy pływającej morskiej elektrowni wiatrowej realizuje też portugalski koncern energetyczny EDP. Elektrownia wiatrowa o nazwie WindPlus była testowana u wybrzeży Portugalii.

Testy pływającej elektrowni wiatrowej okazały się sukcesem, a w okresie półrocznym morska elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW, którą dla EDP dostarczył duński Vestas, wyprodukowała 1,7 GWh energii. Jej budowa i montaż kosztowały 20 mln euro. 

Portugalczycy otrzymali pod koniec 2012 r. unijne dofinansowanie na realizację na Atlantyku projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy 27 MW złożonej z pływających elektrowni wiatrowych. Obok EDP i Vestas, w projekcie biorą udział także: hiszpański Repsol, amerykański Principle Power oraz portugalskie firmy InovCapital i A. Silva Matos.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej