więcej


Energetyka

Nagrody w zakresie dotacji paliw kopalnych 2018 finał (20476)

2018-04-17

Drukuj
galeria

Finał Europejskich Nagród Dotacji do Paliw Kopalnych 2018, gdzie zwycięzcy zostaną ujawnieni publiczności, odbyła się w poniedziałek, 16 kwietnia (od godz. 08.00 czasu CEST) i zakończyła kampanię, aby podnieść świadomość na temat ogromnych dotacji, które nadal będą działalność w zakresie ropy naftowej, gazu i węgla w Europie i wywierają presję na rządy, aby wycofały je zgodnie z porozumieniem paryskim.

Od 15 do 30 marca publiczność głosowała za najgorszymi trzema subwencjami spośród ośmiu kandydatów.

Zwycięzcami są:

Złota nagroda: Portugalia za rozdawanie licencji krajowym spółkom gazowniczym i naftowym na wiercenia w głębokim morzu w południowej prowincji Alentejo, chronionym obszarze różnorodności biologicznej i turystycznym punkcie dostępu.

Srebrna nagroda: Polska za ciągłe wsparcie finansowe dla przestarzałych elektrowni węglowych poprzez niedawno wprowadzony "rynek mocy", dotację mającą na celu utrzymanie w sieci elektrowni węglowych.

Brązowa nagroda: Hiszpania, za subsydiowanie węgla na zatopionych w słońcu Balearach, blokowanie rozwoju produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej.

Sama Unia Europejska otrzymała specjalną nagrodę CAN Europe za wsparcie infrastruktury gazowej.

Pięciu zdobywców drugiego miejsca (Włochy, Norwegia, Francja, Bułgaria, Austria) otrzymuje "Odznakę Zaszczytów".

Ogólnoeuropejska kampania cyfrowa w marcu skłoniła ludzi w całej Europie do głosowania na trzy najgorsze dotacje do paliw kopalnych spośród ośmiu kandydatów ogółem.

Celem nagród zorganizowanych przez CAN Europe jest ukazanie dobrze ukrytych sposobów, w jakie rządy państw europejskich wykorzystują pieniądze podatników do wspierania paliw kopalnych kosztem klimatu, środowiska i zdrowia ludzi oraz zwiększenia nacisku na szybkie wycofywanie subsydiów do paliw kopalnych.

Portugalia popłynęła w stronę złota, by wydać licencję krajowym spółkom gazowniczym i naftowym na wiercenie w głębinach w południowej prowincji Alentejo, chronionej strefie różnorodności biologicznej i turystycznym punkcie dostępu.

Polska zajęła drugie miejsce ze względu na stałe wsparcie finansowe dla przestarzałych elektrowni węglowych, w tym poprzez niedawno wprowadzony "rynek mocy", dotację mającą na celu utrzymanie w sieci elektrowni węglowych.

Hiszpania zajęła trzecie miejsce na podium dla subsydiowania węgla na zatopionych wyspach Balearach, blokując rozwój wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej.

Wreszcie, sama Unia Europejska (UE) otrzymała nagrodę specjalną od CAN Europe za wsparcie infrastruktury gazowej. W latach 2014-2016 UE wydała średnio 4 mld euro na paliwa kopalne, z których większość trafiła do projektów gazowych, takich jak gazociągi transadriatyckie i trans-anatolijskie (TAP i TANAP).

Wendel Trio, dyrektor CAN Europe, powiedział: "Po dwóch latach od przyjęcia porozumienia paryskiego niedopuszczalne jest wrzucanie miliardów publicznych pieniędzy do paliw kopalnych. Powoduje szkodę dla zdrowia ludzi, klimatu i nie ma sensu ekonomicznie. Nagrody te są wyraźnym sygnałem dla europejskich rządów: teraz nadszedł czas, aby wycofać subsydia z paliw kopalnych. Uwolnione zasoby przydadzą się w celu poprawy czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej w Europie. "

"UE musi także zademonstrować poprzez negocjacje w sprawie budżetu UE, że nie ma miejsca na paliwa kopalne w funduszach UE. Zamiast tego finanse publiczne powinny przynieść większe ambicje klimatyczne."

Źródło: CAN Europe


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej