więcej


Energetyka

Nobliści w liście otwartym do światowych przywódców: nie dla atomu (9869)

2011-04-29

Drukuj
9 laureatów i laureatek pokojowej Nagrody Nobla wysłało list otwarty do ponad 31 przywódców rządów i państw inwestujących w energetykę jądrową, w którym wzywają do inwestycji w odnawialne źródła energii i zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa i ekonomii elektrowni jądrowych. List ten został wysłany między innymi do Donalda Tuska.
W przeddzień 25 rocznicy katastrofy w Czarnobylu – i sześć tygodni po tragicznych wydarzeniach związanych z wybuchem elektrowni jądrowej w Japonii – dziewięcioro laureatów i laureatek pokojowej Nagrody Nobla wezwało światowych przywódców do inwestowania w dużo bezpieczniejszą od atomu energetykę odnawialną. Sześć laureatek pokojowej Nagrody Nobla zrzeszonych w Nobel Women’s Initiative (Inicjatywa Kobiety Nagrody Nobla), arcybiskup Desmond Tutu, Adolfo Perez Esquivel i Jose Ramos Horta wystosowali list otwarty do przywódców 31 państw inwestujących w produkcję energii atomowej lub zamierzających w nią inwestować.

„Najwyższy czas przyznać, że energetyka jądrowa nie jest czystym, bezpiecznym ani ekonomicznym źródłem energii”, uważają autorzy listu. „Jesteśmy głęboko przekonani, że jeśli świat wycofa się z energetyki jądrowej, przyszłe pokolenia ludzi na całym świecie, a zwłaszcza Japończycy, którzy doświadczyli już tylu cierpień, będą mogli żyć w pokoju i bezpieczeństwie”.

W dalszej części listu mowa o poważnych, długoterminowych skutkach produkcji energii atomowej oraz o wyzwaniu, jakie stanowi bezpieczne składowanie odpadów radioaktywnych. Laureatki i laureaci zwracają uwagę na fakt, że podczas gdy wiele krajów wciąż wytwarza ten drogi i niebezpieczny rodzaj energii, dostępne są inne, tańsze i bardziej zrównoważone źródła energii.

„Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 400 elektrowni atomowych. Wiele z nich jest usytuowanych w miejscach o wysokim stopniu zagrożenia katastrofą naturalną bądź przewrotem politycznym. Elektrownie te zaspokajają niespełna 7% światowego zapotrzebowania na energię. Jako przywódcy światowi, mogą Państwo wspólnie podjąć działania w kierunku zastąpienia tej stosunkowo niewielkiej ilości energii energią pochodzącą z innych, dostępnych już, bezpiecznych i ekonomicznych źródeł, aby zapewnić nam wszystkim przyszłość wolną od węgla i atomu”.

Pełna treść listu (w języku angielskim) dostępna jest na stronie: www.nobelwomensinitiative.org/media-room/article/no-to-nuclear-power


ChronmyKlimat.pl
źródło: www.nobelwomensinitiative.org


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej