więcej


Energetyka

Nowatorska instalacja solarna w Olsztynie (12809)

2011-07-05

Drukuj

Kolektory słoneczne można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale także do klimatyzowania budynków. Z takiego rozwiązania, po raz pierwszy w Polsce, skorzystano w Olsztynie.

Olsztyńska firma Mazurek zamontowała instalację solarną, za pomocą której będzie ogrzewać należący do niej budynek. Co więcej, kolektory słoneczne będą także elementem systemu klimatyzacyjnego.

– Zastosowany system w budynku przy ulicy Lubelskiej pozwala kompleksowo ogrzewać pomieszczenia w okresie zimy oraz klimatyzować je w okresie letnim. Do przekazania ciepła zastosowano ogrzewanie podłogowe, jak również nadmuchowe z wykorzystaniem gruntownego wymiennika ciepła i rekuperatora, który służy do odzyskiwania ciepła z wydalanego powietrza – czytamy na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W instalacji solarnej zastosowano kolektory typu próżniowego – co zdaniem autorów projektu – zapewni większą wydajność systemu grzewczego.

– Próżniowy jest w bardzo małym stopniu uzależniony od temperatury zewnętrznej, ponieważ próżnia otaczająca absorber umożliwia oddanie zaabsorbowanego ciepła i co ważne w całości przekazuje je do instalacji. Tu sprawność zależy tylko i wyłącznie od natężenia promieniowania, a nie od temperatury zewnętrznej jak bywa to w przypadku kolektorów płaskich – wyjaśnia na łamach portalu olsztyńskiego WFOŚiGW Krzysztof Kawczyński, prezes firmy Mazurek.

Jak zapewnia warmińsko-mazurski fundusz, kolektory próżniowe skuteczniej wychwytują promieniowanie rozproszone, dzięki czemu produkują więcej energii w pochmurne dni, a temperatura absorbera sięga wówczas 40 st. Celsjusza.

źródło: Heliosfera.pl
www.heliosfera.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej