więcej


Energetyka

Nowe zasady wsparcia dla OZE: europejska branża OZE chce pozwać Brukselę w ETS (17124)

2014-04-17

Drukuj
galeria

W odpowiedzi na przyjęcie przez Komisję Europejską nowych wytycznych w zakresie krajowych systemów wsparcia dla OZE Europejska Federacja Energii Odnawialnej (European Renewable Energies Federation – EREF) zapowiedziała skierowanie przepisów proponowanych przez Brukselę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

EREF – organizacja skupiająca krajowe stowarzyszenia branży OZE – poinformowała, że jej zdaniem przepisy przyjęte w tym tygodniu przez Komisję Europejską są szkodliwe dla rozwoju energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej. EREF chce ich anulowania i zapowiada, że w tej sprawie skieruje skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak informuje EREF - propozycje nowych wytycznych KE stoją w "otwartej sprzeczności" z celami unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

– Komisja ustanawia nowe bariery przeciwko zdecentralizowanej energetyce odnawialnej i próbuje zakończyć mechanizm taryf gwarantowanych, który okazał się bardzo wydajnym i efektywnym kosztowo wsparciem dla energetyki odnawialnej – informuje Rainer Hinrichs-Rahlwes, prezydent EREF.

Nowe propozycje Komisji Europejskiej w zakresie krajowych systemów wsparcia dla OZE stosowanych w państwach UE-28 zakładają m.in. przyjęcie systemu aukcji dla instalacji OZE o mocy powyżej 1 MW - bez rozróżnienia na wielkość i technologię proponowanych projektów.

Zdaniem EREF, przyjęcie takich propozycji zmusi mniejszych inwestorów do rywalizacji na rynku, na który nie są przygotowani, a dodatkowe procedury i biurokracja związana z systemem aukcyjnym postawią ich w gorszej pozycji względem dużych firm.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej