więcej


Energetyka

Nowe biogazownie rolnicze w Polsce (9526)

2011-04-22

Drukuj
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dane na tamat budowy biogazowni w Polsce w 2010 roku. Wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, przedstawiając w Sejmie sytuację w zakresie rozwoju rynku biogazowni, poinformowała, że w ubiegłym roku w naszym kraju uruchomiono 10 nowych instalacji tego typu.  
Wielkość oddanych do użytku biogazowni wynosi od 0,2 do 2 MW, a ich moc to w sumie 10 MW energii elektrycznej i 9 MW – termalnej. W sumie, według Strzelec-Łobodzińskiej, moc wszystkich działających w Polsce biogazowni wynosi już 80 MW, a w 2011 roku powinna przekroczyć 100 MW. 

Przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki dodała, że resort podtrzymuje cele programu budowy biogazowni w każdej gminie.

Do rozwoju biogazowni w Polsce przyczyniły się środki pochodzące z funduszy unijnych – zwłaszcza z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", z którego na ten cel przeznaczono w ubiegłym roku 68 mln zł. Fundusze te rozdysponowano pomiędzy pięciu beneficjentów. 

Strzelec-Łobodzińska powiedziała także, iż według resortu gospodarki udało się usunąć główne bariery w rozwoju rynku biogazowego w Polsce. Wiceminister gospodarki podkreśliła, że działalność biogazowni nie wymaga przyznawania koncesji, a do uruchomienia tego rodzaju instalacji wystarczy wpis do rejestru prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego. 


źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej