więcej


Energetyka

Obama chce ograniczyć import ropy o 1/3 (9173)

2011-04-10

Drukuj
Prezydent Stanów Zjednoczonych chce drastycznie zmniejszyć zależność swojego kraju od ropy naftowej. Co proponuje w zamian?
Podczas środowego wystąpienia na Uniwersytecie Georgetown Obama wezwał do redukcji importu ropy o 1/3 do roku 2025 – m.in. poprzez inwestycje w alternatywne źródła energii.

W szczególności prezydent USA zwrócił uwagę na potrzebę popularyzacji aut z napędami elektrycznymi czy gazowymi, zwiększanie efektywności w zużyciu energii nowych modeli czy wykorzystanie biopaliw.

Obecnie Stany Zjednoczone konsumują 1/4 światowego zużycia ropy naftowej, a produkują zaledwie 2%. Ograniczenie amerykańskiego importu ropy o 1/3 obecnie odpowiadałoby ok. 3-4 milionom baryłek dziennie. Osiągnięcie zakładanego poziomu redukcji ropy pozwoliłoby Amerykanom uniezależnić się od zakupów tego surowca na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

"The New York Times" zauważa, że Obama zawdzięcza wybór na stanowisko prezydenta w 2008 roku m.in. wysokim cenom ropy, które działały na niekorzyść urzędującej wcześniej republikańskiej administracji Busha. Wysokie ceny ropy w przypadku zbliżających się, kolejnych wyborów mogą działać tym razem na niekorzyść rządzących demokratów.


źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej