więcej


Energetyka

Odkryto nowy materiał na ogniwa słoneczne (9635)

2010-11-06

Drukuj
Fizycy z Rutgers University w USA odkryli nowy materiał, który może umożliwić produkcję tanich i wydajnych ogniw słonecznych – poinformował serwis Eurekalert. 
 
Odkrycie opublikowane w Nature Materials ujawnia, że niosące energię cząstki wytworzone przez impulsy światła mogą przemieszczać się w porządku na odległości tysiąc raz dalsze niż wcześniej obserwowano w półprzewodnikach organicznych opartych na węglu. To zwiększa nadzieje naukowców, że ogniwa słoneczne oparte na tej technologii mogą pewnego dnia przewyższyć krzemowe ogniwa słoneczne pod względem kosztów i wydajności.

Prof. fizyki Rutgers, Vitaly Podzorov i jego zespół obserwowali, że ekscytony – cząstki, które formują się, kiedy materiał półprzewodnikowy absorbował cząstki światła – mogą przemieszczać się na odległości tysiąc razy większe w półprzewodniku organicznym – kryształach rubrenu. Do tej pory zwykle obserwowano ekscytony przemieszczające się na odległość mniej niż 20 nanometrów (miliardowych metra) w półprzewodnikach organicznych.

Odległość dyfuzji wynosiła od 2 do 8 mikronów. Wartość ta osiągana była dotąd tylko w materiałach nieorganicznych jak krzem lub arsenek galu.

Naukowcy odkryli, że ekscytony w kryształach rubrenu zachowują się tak, jak ekscytony obserwowane w substancjach nieorganicznych. Tworzą ekscytony Wannier-Motta (WM), zamiast obserwowanych dotąd ekscytonów Frenkla. Ekscytony WM poruszają się szybciej przez siatkę krystaliczną, co daje lepsze własności elektrooptyczne układu.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej