więcej


Energetyka

PIGEO apeluje o zmianę projektu rozporządzenia dotyczącego zielonych certyfikatów (9166)

2011-04-27

Drukuj
PIGEO zwraca uwagę, że projektowany akt prawny dotyczący zielonych certyfikatów w rzeczywistości zaniża aż o 10,6% udział zielonej energii elektrycznej w sektorze elektroenergetyki netto.  
Dbając o właściwy i stabilny rozwój energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, PIGEO apeluje o projektowanie aktów prawnych w oparciu o przyjęty przed kilkoma miesiącami dokument strategiczny nazywany krajowym planem działania w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Projektowany akt prawny dotyczący zielonych certyfikatów, który rzekomo wdraża przytoczoną dyrektywę, w rzeczywistości po przeliczeniu zaniża aż o 10,6% udział zielonej energii elektrycznej w sektorze elektroenergetyki netto, co po przyjęciu rozporządzenia doprowadzi do załamania rynku inwestycyjnego w połowie dekady i nie pozwoli na osiągnięcie ogólnego celu energii ze źródeł odnawialnych ustalonego na rok 2020 na poziomie 15% w bilansie energii finalnej brutto.

Ponadto, PIGEO wskazuje, że przytoczona definicja drewna pełnowartościowego jest nieprecyzyjna i nie pozwala na jednoznaczne jego rozróżnienie od drewna niepełnowartościowego. Dodatkowo restrykcje dotyczące wykorzystania drewna pełnowartościowego dotyczą tylko podmiotów zobligowanych. PIGEO pragnie podkreślić, że odbiega to od przyjętej polityki energetycznej oraz od zrównoważonego rozwoju źródeł odnawialnych promowanego przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE oraz godzi, przede wszystkim, w ukształtowany rynek zbytu drewna.


Szczegółowe informacje na temat stanowiska PIGEO w tej sprawie: www.pigeo.org.pl.


źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl
   

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej