więcej


Energetyka

Powstaje konsorcjum badające inteligentne sieci elektroenergetyczne (9430)

2010-11-05

Drukuj
Konsorcjum prowadzące badania nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych powstaje pod przewodnictwem Politechniki Wrocławskiej. Deklarację o powołaniu organizacji zrzeszającej instytucje naukowe oraz gospodarcze podpisano 3 listopada we Wrocławiu.
 
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Andrzej Wiszniewski z Politechniki Wrocławskiej, inteligentne sieci elektroenergetyczne to systemy, w których na istniejące sieci energetyczne nakłada się systemy telekomunikacyjne. "W takich systemach decyzje dotyczące zarządzania energią oparte są na informacjach pochodzących z różnych szczebli. Od decyzji zwykłego odbiorcy, który w swoim mieszkaniu sam będzie decydował kiedy chce odbierać energię eklektyczną m.in. dzięki inteligentnym licznikom, aż po operatora sieci przesyłowej, który musi mieć informacje o stanie obciążenia sieci" - tłumaczył profesor.

Deklarację o powołaniu konsorcjum o nazwie "Smart Power Grids - Polska" podpisali m.in. przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla jej optymalizacji, zabezpieczania i sterowania sieciami. Mają być również prowadzone działania zmierzające do komercjalizacji wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych.

Dzięki prowadzonym badaniom i rozwojowi inteligentnych sieci elektroenergetycznych uda się zmniejszyć całkowite obciążenie sieci energetycznych oraz zminimalizować zagrożenie blackoutem.

Jak podkreślił prof. Wiszniewski, Politechnika Wrocławska, oprócz sfery badawczej, chce również zająć się koordynacją krajowych prac w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych. "Będziemy wspierać poszczególne instytucje badawcze, które prowadzą prace w tym zakresie. Chcemy też zabiegać o to, aby wyniki tych prac znalazły zastosowanie w gospodarce" - powiedział naukowiec.

Powstające we Wrocławiu konsorcjum jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej