więcej


Energetyka

Regionalne Centrum Ekoenergetyki (9615)

2010-11-11

Drukuj
Jak podaje Portal Urzędu Marszałkowskiego, w Łosiowie zostało otwarte Regionalne Centrum Ekoenergetyki. Wiadomość ta wpisuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii, który jest jednym z celów strategicznych określonych w Strategii rozwoju województwa opolskiego. 
Pierwszą inicjatywą nowej placówki była akcja informacyjna. Przybrała ona postać wystawy pod tytułem „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu”, na której znalazły się plansze opisujące poszczególne źródła energii oraz modele urządzeń i elementów budownictwa energooszczędnego. To jednak dopiero początek. Otóż Samorząd Województwa planuje wyremontować spichlerz chmielowy, który zostanie wykorzystany na potrzeby wystawiennicze. W zamyśle jest także koncepcja zainstalowania nowoczesnego urządzenia wykorzystującego odnawialne źródła energii, które oprócz produkcji energii będzie wykorzystywane do badań naukowych prowadzonych przez opolskie środowisko naukowe.

Plany są ambitne. Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie ma stanowić placówkę pilotażową, stać się centrum doradczo-wdrożeniowym i badawczym zapleczem opolskich uczelni. W przyszłości zaś RCE ma być czołowym ośrodkiem promującym technologie związane z ekoenergetyką.
 
źródło: Portal Urzędu Marszałkowskiego 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej