więcej


Energetyka

Rusza największa farma wiatrowa w Europie (9505)

2011-05-02

Drukuj
Portugalska farma wiatrowa Parque Eolico de Alto Mino, w obliczu kłopotów ze sfinalizowaniem rumuńskiego projektu Fantanele, jest obecnie największą lądową farmą wiatrową w Europie. 
Potencjał Parque Eolico de Alto Mino składa się ze 120-megawatowych turbin o mocy 2 MW, co daje w sumie 240 MW. Operatorem farmy wiatrowej, której budowa pochłonęła 361 mln €, jest portugalski deweloper VentoMinho.

Uruchomienie farmy wiatrowej wpisuje się w strategię rządu w Lizbonie, który chce, aby do końca tego roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Portugalii stanowiła 15% zapotrzebowania na prąd tego kraju. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej do roku 2020 Portugalia ma produkować z OZE 20% energii.

W tym roku Portugalia rozpoczęła także budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej typu offshore, która będzie zlokalizowana w pobliżu Povoa de Varzim – miasteczka położonego niedaleko Porto.
 
W tej chwili potencjał energetyki wiatrowej w Portugalii to w sumie prawie 4 GW. W Europie więcej farm wiatrowych posiadają Niemcy (ponad 27 GW), Włosi (prawie 6 GW), Francja (5,6 GW) i Wielka Brytania (ponad 5,2 GW).

W 2010 roku w Portugalii przybyło 354 MW farm wiatrowych, a rok wcześniej – 673 MW. 


źródło: Gram w zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej