więcej


Energetyka

RWE będzie produkować energię z biomasy (9519)

2011-05-02

Drukuj
Koncern energetyczny RWE dostosuje jedną ze swoich elektrowni do spalania biomasy. Po ukończeniu będzie to największa tego typu instalacja na świecie.  
Elektrownia węglowa Tilbury o mocy 1,05 GW, która jest położona w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, zostanie przystosowana do spalania wyłącznie biomasy, a konkretnie pelletów.

Jak informuje Bloomberg, elektrownia w Tilbury jest jedną z 9 instalacji tego typu wytypowaną w Wielkiej Brytanii do rezygnacji z opalania węglem i przebudowy w celu spalania biomasy – tak, aby kraj ten mógł sprostać celom polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W tej chwili największą instalacją do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na Wyspach jest elektrownia Drax Power w Yorkshire, w której spalana jest biomasa. Drax Power to jednak także w dalszym ciągu największa brytyjska elektrownia węglowa. 

Na razie nie jest znany termin przystosowania kotłów ogromnej elektrowni RWE w Tilbury do spalania biomasy. Po ukończeniu może to być jedna z największych instalacji do produkcji zielonej energii na świecie.

RWE to jeden z największych europejskich producentów energii. W 2009 roku koncern wyprodukował w sumie 187,2 TWh energii, w tym 6,5 TWh – ze źródeł odnawialnych. Całkowita zainstalowana moc elektrowni RWE na koniec 2009 roku wynosiła 49,5 GW, z czego 15,5 GW stanowiły elektrownie opalane węglem kamiennym, 10,9 GW – węglem kamiennym, 9,1 GW – elektrownie gazowe, 6,2 GW – elektrownie jądrowe, a tylko 2,5 GW – elektrownie produkujące zieloną energię. 

W zakresie źródeł odnawialnych największą zainstalowaną moc RWE posiada w energetyce wiatrowej onshore (57%), energetyce wodnej (31%), elektrowniach spalających biomasę, a także elektrowniach wiatrowych na morzu (po 6%).

Bloki do spalania biomasy RWE posiada m.in. w czeskim Nachodzie (17 MWe i 90 MWt), a także w Niemczech: w Berlinie (20 MWe i 65 MWt), Kehl (8,6 MWe i 47,4 MWt), Wittgenstein (30 MWt i 5 MWe) i Bergkamen (20 MWe i 61,3 MWt). Niemiecka firma za naszą zachodnią granicą posiada także biogazownie: Gutergluck (6,5 MWt), Grevenbroich (0,7 MWe i 0,7 MWt)

Najwięcej instalacji OZE RWE posiada w Niemczech (47%), W. Brytanii (20%), Hiszpanii (16%), Holandii (9%) i Francji (3%). W Polsce koncern produkuje zieloną energię na farmach wiatrowych Tychowo (34,5 MW), Piecki (32 MW) i Suwałki (41,4 MW).

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej