więcej


Energetyka

RWE uruchamia dwie kolejne farmy wiatrowe w Polsce (9587)

2011-02-05

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Firma RWE uruchamia dwie kolejne farmy wiatrowe w Polsce – w Pieckach i Tychowie – które będą mogły rocznie zasilić ponad 62 000 gospodarstw domowych. Wraz z nowo powstałymi farmami wiatrowymi RWE jest właścicielem trzech farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy 108 MW. 
Położona w regionie Warmii i Mazur Farma Wiatrowa Piecki posiada moc zainstalowaną na poziomie 32 megawatów i dzięki temu może wytworzyć rocznie ponad 60 000 MWh energii elektrycznej. 16 turbin, każda o mocy 2 MW, będzie mogła zasilić 30 000 gospodarstw domowych oraz pozwoli uniknąć rocznie ok. 60 000 ton emisji CO2. Projekt został zrealizowany przez RWE Innogy wspólnie z Südhessische Energie AG, która posiada 49 proc. udziałów w projekcie.

15 turbin firmy Siemens na Farmie Wiatrowej w Tychowie, o mocy 2,3 MW każda, będzie mogło wytwarzać rocznie 65 000 MWh energii elektrycznej i zasilić tym samym 32 000 gospodarstw domowych. Farma na Pomorzu Zachodnim pozwoli uniknąć emisji CO2 na poziomie 65.000 ton.

– Dynamiczny wzrost popytu na energię ze źródeł odnawialnych, obecnie obserwowany w Polsce, stwarza nowe wyzwania dla całego sektora energetyki. Z jednej strony trzeba zrównoważyć specyficzny wpływ źródeł odnawialnych na system elektroenergetyczny, a z drugiej potrzebne będą dodatkowe inwestycje sieciowe i w elastyczne źródła wytwarzania energii" – powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska i Członek Zarządu do spraw sprzedaży i sieci firmy RWE East.

Pierwszą farmę wiatrową w Polsce RWE podłączyło do sieci w październiku 2009 r. Farma Wiatrowa Suwałki, z 18 turbinami o mocy 2,3 megawatów każda, zaopatruje 40 000 gospodarstw domowych w energię elektryczną. Wraz z nowo powstałymi farmami wiatrowymi w Pieckach i Tychowie RWE jest właścicielem trzech farm wiatrowych w Polsce, które łącznie mają moc 108 MW. 

W Polsce, według informacji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zainstalowano do września 2010 r. prawie 1,1 GW energii wiatrowej. Polski rząd chce zwiększyć moc zainstalowaną do roku 2020 do 6,1 gigawatów . Aby móc osiągnąć ten cel, generowanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest wspierane przez system „zielonych certyfikatów“. Firmy oferujące energię elektryczną są zobowiązane do zaoferowania określonego poziomu procentowego energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Z tego zobowiązania mogą się zwolnić poprzez zakup odpowiednich certyfikatów.
 

źródło: kampaniespoleczne.pl, fot. www.sxc.hu
www.kampaniespoleczne.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej