więcej


Energetyka

Składowanie odpadów radioaktywnych. KE zaostrza przepisy (12966)

2011-07-22

Drukuj

atomowa1_sxcKomisja Europejska przyjęła we wtorek 19 lipca 2011 r. dyrektywę w sprawie bezpiecznego zarządzania odpadami radioaktywnymi – poinformowała agencja AFP. 

Nowe prawo wymaga od państw członkowskich UE, by do 2015 roku przedstawiły swoje plany dotyczące sposobu pozbywania się odpadów niebezpiecznych, w tym nuklearnych.

"Po latach bezczynności, po raz pierwszy UE zdecydowała się działać w kwestii odpadów radioaktywnych" – powiedział unijny komisarz ds. energetyki Guenther Oettinger.

Rządy poszczególnych państw członkowskich będą musiały przedstawić dokładny rozkład dotyczący budowy zakładów unieszkodliwiania odpadów. Nowe regulacje dopuszczają także sytuacje, w której kilka państw korzysta z tego samego zakładu zlokalizowanego na terytorium jednego z kraju.

Informacje o zużytym paliwie i odpadach radioaktywnych muszą zostać podane do wiadomości publicznej, a lokalne społeczności, które mieszkają w okolicach zakładu będą dopuszczone do udziału w procesie podejmowania decyzji.

Wywóz odpadów radioaktywnych poza granice kraju będzie nadal dozwolony, ale z uwzględnieniem bardziej restrykcyjnych zasad. Kraj, który radioaktywne odpady przyjmuje, musi mieć do tego odpowiednie warunki, a miejsce, w którym powstanie składowisko, musi spełniać szereg kryteriów, tak by środowisko było zagrożone w jak najmniejszym stopniu.

Poza tym dyrektywa UE zakazuje eksportu radioaktywnych odpadów do Afryki, na Karaiby, na Antarktydę czy Pacyfik.

Rebecca Harms, współprzewodnicząca grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim powiedziała, że porozumienie nie jest wystarczające, ponieważ nadal zezwala na "przeniesienie europejskiego problemu odpadów nuklearnych do innych krajów".

W pierwotnym projekcie dyrektywy KE chciała całkowitego zakazu eksportu odpadów z UE, przychylił się do tego Parlament Europejski. Ostatecznie eksport pod restrykcyjnymi warunkami dopuściła Rada UE.

 

logo_ekologia_pl1

fot. www.sxc.hu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej