więcej


Energetyka

Tunel energetyczny pod Londynem (20416)

2018-03-06

Drukuj
galeria

W lutym tego roku w Londynie oddano do użytku 35 km tunelu energetycznego, który ma pomieścić 200 km kabli wysokiego napięcia. Nowa infrastruktura łączy wschodnie części miasta. Koszt  inwestycji to około 1 miliard funtów. 

Siedem lat temu brytyjski  operator systemu przesyłowego Nationa Grid rozpoczął projekt budowy energetycznych tuneli dla sieci wysokiego napięcia. Projekt dotyczący modernizacji sieci przesyłowej i jest krokiem w kierunku zarządzania zmieniającymi popytem i podażą energii elektrycznej w Londynie,  jak również odpowiedzią na przyszłe energetyczne zapotrzebowanie miasta.

W tunelu zainstalowano dziesięć nowych obwodów transmisyjnych 400 kV, z pomocą których Londyn będzie zaopatrywany w 20% energii. W czasie konstrukcji tunelu inżynierowie korzystali wyłącznie z pojazdów napędzanych energią elektryczną. Całość zbudowano z pomocą maszyny drążącej TBM o średnicy 3,4 m.

Brytyjski operator systemu przesyłowego National Grid w swojej polityce rozwoju stawia na budowę tuneli energetycznych, które mają  być alternatywą dla napowietrznych linii energetycznych ze względu na bezpieczeństwo i niższe koszty obsługi infrastruktury energetycznej. Tunele energetyczne to również adaptacja do zmian klimatu. Zerwane sieci energetyczne nie będą już problemem w czasie nagłych burz z silnymi, porywistymi wiatrami. Sieci energetyczne umieszczane w tunelach to również korzyści dla mieszkańców miasta – w czasie ich konserwacji czy modernizacji nie jest zakłócany ruch na ulicach. Tunel jest najpoważniejszą, energetyczną inwestycją w Londynie od 60 lat XX wieku.

źródło: nationalgrid.com, zdjęcie www.londonpowertunnels.co.uk


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej