więcej


Energetyka

Unijna komisarz Connie Hedegaard w Warszawie: o zmianach klimatu i efektywności energetycznej (9176)

2011-04-04

Drukuj
– Bardzo mnie cieszy, że kwestie ochrony klimatu jak i efektywności energetycznej są tak ważne i widoczne w polskiej polityce – mówiła podczas wizyty w Warszawie Connie Hedegaard odpowiedzialna w KE za działania w dziedzinie klimatu. Komisarz spotkała się m.in. z wicepremierem ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz ministrem ochrony środowiska Andrzejem Kraszewskim. 
Podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak mówił, że tematyka poruszana podczas spotkania z komisarz Hedegaard będzie powracała podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. – W związku z prezydencją staramy się już podejmować ważne dla Europy tematy. Teraz na stole jest mapa drogowa do konkurencyjnej, niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r. Dyskutujemy też na temat wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego. Rozmawiamy też o tym, jak przejść przez okres przejściowy, jak wprowadzać inwestycje modernizacyjne. Raport Banku Światowego pokazuje, jak polska ekonomia może z korzyścią dla obywateli przeobrażać się w gospodarkę konkurencyjną i niskowęglową. 

Pawlak powiedział, że nowoczesne energooszczędne technologie to przede wszystkim olbrzymia szansa na rozwój gospodarczy. – Wystarczy popatrzeć na sprawność samochodów elektrycznych czy nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy budowie energooszczędnych mieszkań. Wicepremier mówił także, że Polska jest zainteresowana rozwijaniem technologii przemysłowych związanych z przechwytywaniem i gromadzeniem dwutlenku węgla (tzw. CCS).
 

– Bardzo mnie cieszy, że kwestie ochrony klimatu jak i efektywności energetycznej są tak ważne i widoczne w polskiej polityce – mówiła Connie Hedegaard w Warszawie. Jak podkreślała, mapa drogowa dojścia do niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r. bierze pod uwagę rachunek ekonomiczny, który rozwiewa wątpliwości, że rzekomo jest to zbyt kosztowna droga. – Przykładowo, nakłady poniesione na uszczelnianie naszych domów czy poprawianie efektywności linii przesyłowych będą się szybko zwracały. Wszyscy możemy to odczuć na przykład płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Komisarz mówiła też, że w przypadku inwestycji w rozwiązania związane z obniżaniem emisji i zwiększaniem efektywności energetycznej nie może być mowy o tzw. outsourcingu, a to oznacza, że ta dziedzina gospodarki będzie generowała miejsca pracy, co w obliczu wychodzenia z kryzysu ma olbrzymie znaczenie.

Connie Hedegaard zaznaczyła także, że polityka UE w dziedzinie klimatu jest prowadzona na podstawie wieloletnich analiz. – Wiem, że wiele osób, także w Polsce, gdy wygląda za okno i widzi mroźną zimę, to kwestionuje zmiany klimatyczne. Jednak trzeba mieć świadomość, że ubiegły rok był najcieplejszym, jaki kiedykolwiek odnotowano w skali globalnej, z największą liczbą opadów. To tłumaczy wiele katastrof mających związek z pogodą. (…) Doświadczyła ich także Polska. 
 

Minister Kraszewski podkreślał z kolei bardzo dobrą współpracę z panią komisarz i całą Komisją Europejską. Przekonywał, że polityka klimatyczna UE to epokowa szansa, także dla Polski. – Będziemy mogli walczyć skutecznie ze zmianami klimatu i jednocześnie modernizować polską gospodarkę, ale pod jednym warunkiem – że uwierzymy i zaczniemy serio traktować pojęcie innowacyjność. Tutaj leży klucz do rozwiązań, które pozwolą w sposób efektywny kosztowo ograniczyć emisje i zbudować taką gospodarkę, która emitując niewiele będzie dawała konsumentowi to wszystko, co jest potrzebne we współczesnym świecie do tego, żeby normalnie, godnie żyć na europejskim poziomie. To jest absolutnie możliwe, ale to wymaga myślenia. 

Kraszewski przypomniał także, że na polską prezydencję w Radzie UE przypada m.in. konferencja klimatyczna w Durbanie w RPA. – Reprezentowanie tam całej UE to dla nas ogromne wyzwanie. (…) Myślę, że po polskiej prezydencji możemy zostawić świat i ochronę klimatu w lepszym stanie, aniżeli są obecnie.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące zbyt wysokich kosztów realizacji mapy drogowej 2050 komisarz Hedegaard podsumowała: - Proszę nie wierzyć, że nic nie robiąc nic się za to nie płaci. Jest odwrotnie. Kiedy moje dzieci będą w moim wieku, to na Ziemi będzie żyło 9 mld ludzi. Gdybyśmy postępowali tak, jak to czynimy teraz, przyjdzie nam zapłacić bardzo wysoki rachunek za zaniechanie. To nie jest gra o sumie zerowej. Niepodjęcie działań niesie ze sobą bardzo wysoką cenę.

W programie jednodniowej wizyty komisarz Connie Hedegaard w Polsce znalazło się również spotkanie z wicemarszałek Sejmu Ewą Kierzkowską i sekretarzem stanu w MSZ Mikołajem Dowgielewiczem. Ponadto pani komisarz wzięła udział w posiedzeniu sejmowych komisji do Spraw Unii Europejskiej, Gospodarki oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.


źródło: © Unia Europejska, 1995-2011
www.ec.europa.eu
 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej