więcej


Energetyka

Wicepremier Pawlak: Domowe odnawialne źródła energii (12816)

2011-07-01

Drukuj

Pompy ciepła to bardzo nowatorskie rozwiązanie, które może być wykorzystane w domowej instalacji grzewczej i znacznie obniżyć koszty jej eksploatacji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji „Pompy ciepła – odnawialne źródła energii". Spotkanie odbyło się 22 czerwca 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił uwagę, że pompy ciepła są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii na świecie. – Mogą wytworzyć cztery razy więcej ciepła niż energia zużyta do ich napędu – podkreślił. – Jest to szczególnie ważne przy ogrzewaniu budynków – dodał.

Szef resortu gospodarki wyjaśnił, że aby zainstalować pompy ciepła konsumenci mogą skorzystać ze wsparcia finansowego np. z leasingu konsumenckiego lub kredytu. – Jest to bardzo opłacalne ponieważ płacimy łącznie za urządzenie i ciepło. Jedną ratą pokrywamy koszty pieca do ogrzewania i energii – ocenił wicepremier Pawlak. – Gdy inwestycję spłacimy będziemy mieli bardzo tanie ogrzewanie domu, a zarazem bezpieczne dla środowiska – dodał.

W opinii wicepremiera Pawlaka do promocji pomp ciepła, potrzebne są kalkulacje kosztów ich użytkowania. – Takie szacunki pokażą nam realne oszczędności, które możemy uzyskać rezygnując z zakupu pieca gazowego, węglowego czy olejowego oraz paliwa do nich – dodał.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że zgodnie z założeniami Krajowego Planu Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych już w 2020 r. pompy ciepła mogą produkować ok. 1,5 proc. energii z OZE. – Obecnie Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad projektem ustawy o energii z odnawialnych źródeł. Pozwoli ona wprowadzić stabilny, korzystny system wsparcia dla inwestycji w OZE – zaznaczył wicepremier Pawlak.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Instytutu Fraunhofera ISE, Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA oraz Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła PSPC. Uczestnikami spotkania byli również naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Śląskiej i Gdańskiej.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej