więcej


Energetyka

Wiedzy nigdy zbyt wiele (9382)

2011-05-04

Drukuj

Aleksandra Arcipowska dla ChronmyKlimat: Dostęp do wiedzy w dzisiejszym świecie, a przynajmniej w jego większej części, nie jest już żadną trudnością. Już nie opasłe tomy encyklopedii i podręczniki, ale przede wszystkim Internet jest najważniejszym źródłem informacji w codziennym życiu. Rozwój Internetu niesie nieskończone możliwości dzielenia się wiedzą i informacjami. Warto jednak sięgać w Internecie do sprawdzonych źródeł, bo nie brakuje tych wątpliwych, a często w ogóle nieprawdziwych.

„Energia kosztuje – ale nauka jak ją zaoszczędzisz jest gratis”
Schneider Electric

Dziś coraz rzadziej zastanawiamy się na definicjami i znaczeniem pojęć. Coraz rzadziej poszukujemy głębszego kontekstu dla informacji, które towarzyszą nam na każdym kroku (w mediach, radio, prasie). I mimo że wiemy każdego dnia coraz więcej i więcej, to mam wrażenie, że nawet największy splot szczątkowych informacji, nie zastąpi poszerzonych studiów literaturowych czy kursu akademickiego.

W potocznej komunikacji, niestety również w mediach, istnieje tendencja do upraszczania, a nawet zmiany znaczenia pojęć. Jest to szczególnie zauważalne przy podejmowaniu tematyki natury stricte technicznej, tj. energetyki, gdzie pojęcia i definicje stanowią klucz do zrozumienia. I tak, dla przykładu „efektywność energetyczna” jest często błędnie mylona z „oszczędzaniem energii”, natomiast definicje „energii pierwotnej” i „energii końcowej” pozostają tajemnicą, itd. Ambicją niniejszego artykułu nie jest jednak wytłumaczenie pojęć i rozwianie wszelkich wątpliwości terminologicznych. Jest natomiast próbą zachęcenia do korzystania z wiedzy o energetyce, która dostępna jest Internecie w nieco odmiennej niż przeglądarka internetowa formie. Mam na myśli e-szkolenia.

W poszukiwaniu informacji o efektywności energetycznej, natknęłam się na dwa bardzo interesujące źródła wiedzy, tzn. darmowe e-szkolenia realizowane przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz firmę Schneider Electric.

Uniwersytet energetyczny

 

Firma Schneider Electric zainicjowała międzynarodowy projekt internetowego Uniwersytetu Energetycznego1. Na platformie edukacyjnej dostępnych jest szereg kursów i szkoleń dotyczących efektywności energetycznej, od podstaw teoretycznych do praktycznych wskazówek i przykładów. 

Szkolenia skierowane między innymi do studentów, którzy przy spełnieniu określonych warunków mogą uzyskać zaliczenie przedmiotów na wybranych uniwersytetach (niestety póki co zagranicznych). Dla indywidualnych użytkowników kursów możliwe jest uzyskanie certyfikatu potwierdzającego stan wiedzy po kursie. Taki certyfikat jest nie tylko dowodem uczestnictwa, ale pokazuje, iż uczestnik wykazał się wysokim poziomem wiedzy na temat zarządzania energią .

Byłoby błędem ograniczenie odbiorów platformy do środowisk naukowych czy też niezależnych pasjonatów tematyki dot. energetyki. Jako że firma Schneider Electric działa we współpracy z wieloma partnerami biznesowymi, baza wiedzy kryje w sobie wiele interesujących rozwiązań dla biznesu. W ofercie znajdują się kursy przeznaczone są dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie, planowanie, projektowanie czy tworzenie przestrzeni wykorzystujących energię w przedsiębiorstwach. Tu oprócz teoretycznych kwestii duży nacisk położony jest na przedstawienie konkretnych, ale też sprawdzonych rozwiązań.

Wszystkie z dostępnych kursów (a przynajmniej wszystkie te, w których wzięłam udział) charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym, ale również ciekawą formą przekazu informacji. Prezentacje przegotowane są w sposób interesujący z dużą ilości zdjęć i wpadających w oko schematów. Dodatkowo, poszczególne moduły trwają ok. 30 min, dzięki czemu naukę można rozplanować w dosyć elastyczny sposób do napiętego kalendarza obowiązków. Zdecydowanie ułatwieniem w odbiorze jest fakt iż każda z prezentacji jest czytana przez lektora. Dodatkowo uczestnik kursu może skorzystać ze specjalnie przygotowanych notatek. Zdaje się, że póki co jedynym utrudnieniem dla polskiego użytkownika może być język. Mimo iż uniwersytet energetyczny doczekał się już sześciu wersji językowych (m.in. angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, włoskiej, a nawet chińskiej) nie ma jeszcze wersji polskiej.

W ofercie uniwersytetu znajdują się miedzy innymi kursy dotyczące:
  • podstaw efektywności energetycznej
  • ekonomi efektywności energetycznej
  • wdrażania „zielonych” technologii w energetyce i środowisku w oparciu o standardy LEED 
  • program „Trusted Advisor”
  • technologie alternatywnego zasilania
  • efektywność centrum danych: redukowanie poziomu zużycia energii elektrycznej
  • podstawy właściwego oświetlenia w efektywnych energetycznie aplikacjach.
Portal wiedzy o efektywności energetycznej

Kolejną skarbnicą wiedzy o efektywności energetycznej jest platforma e-learningowa Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii2. Została ona opracowana przede wszystkim z myślą o szkołach (uczniach, ale i nauczycielach), samorządach oraz indywidualnych użytkownikach3. Na platformie dostępnych jest aż siedem kursów w trzech obszarach tematycznych, tj. energia i środowisko, efektywność – energooszczędne urządzenia (TOPTEN) i efektywność energetyczna w napędach elektrycznych (PEMP). W ramach prowadzonych kursów do każdej lekcji dołączony jest sprawdzian wiedzy.

 


Kursem, który zdecydowanie polecam każdemu czytelnikowi jest realizowane w ramach kategorii TOPTEN: e-szkolenie pt. „Jestem świadomym obywatelem”. Celem jest tu przede wszystkim powszechna edukacja społeczeństwa w zakresie świadomego i aktywnego oszczędzania energii na co dzień. Oprócz wyjaśnienia podstawowych zadnienia, kurs dostarcza szeregu cennych wskazówek natury praktycznej. Pokazano tu między innymi, jak zmieniać codzienne nawyki oraz decyzje i oszczędzać energię – jak piszą autorzy kursu nawet o 30% (nie ponosząc większych inwestycji). Serdecznie zachęcam!

W ramach platformy poza kursami skierowanymi do indywidualnych użytkowników są też takie skierowane do przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem projektu w zakresie efektywności energetycznej. Szkolenia przedstawiają nie tylko możliwości techniczne działań efektywnościowych, lecz przede wszystkim ukazują możliwości pozyskiwania środków na podobne inwestycje.

Innym niezwykle interesującym kursem w ramach oferty FEWE jest „Planowanie energetyczne w gminach”. Kurs skierowany jest do samorządów gminnych i jest swoistym rodzajem przewodnika po dobrych praktykach planowania energetycznego w gminie. Dla samorządów gminnych, jak również biznesu, dodatkowym źródłem wiedzy może być dodatkowo kurs obsługi narządzi planistycznych, tj. model RETSREEN, który umożliwia analizę i ocenę wykonalności projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Kursy oferowane przez FEWE przygotowane są przez ekspertów w profesjonalny sposób. Są darmowym źródłem wiedzy, do korzystania z którego zachęcam. Jako że każdy z kursów zakończony jest testem sprawdzającym wiedzę, ja również zakończę artykuł bardzo prostym dla Państwa pytaniem.Przypisy:
1. Link do Uniwersytetu Energetycznego Schneider Electric:
www.schneider-electric.com/sites/corporate/en/products-services/training/energy-university/energy-university.page
2. Link do platformy e-learningowej Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii:
www.e-szkolenia.fewe.pl
3. Szczegółowy oferty szkoleniowej FEWE zostało przedstawione między innymi w artykule „Internetowe szkolenia i kursy na temat efektywności energetycznej” w
Biuletynie Klimatycznym nr 25/26 (kwartał IV/2010). 


Uwaga: W artykule zaprezentowano e-szkolenia, które znane są autorce. Będziemy bardzo serdecznie za sugestię czytelników jeśli mieli oni okazję korzystać z innych darmowych źródeł wiedzy w tym obszarze tematycznym.

Aleksandra Arcipowska, Instytut na rzecz Ekorozwoju dla ChronmyKlimat.pl

 


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej