więcej


Energetyka

Wykorzystanie klimatyzacji staje się jednym z głównych czynników wzrostu globalnego popytu na energię elektryczną (20508)

2018-05-18

Drukuj
galeria

fot. pixabay.com

Rosnące wykorzystanie klimatyzatorów w domach i biurach na całym świecie będzie jednym z głównych czynników globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu następnych trzech dekad, zgodnie z nową analizą Międzynarodowej Agencji Energii, która podkreśla pilną potrzebę działań politycznych mających na celu poprawę chłodzenia wydajność.

Nowy raport MAE - " The Future of Cooling " - pokazuje, że bez nowych standardów wydajności świat stanie w obliczu "zimnego kryzysu" wynikającego ze wzrostu zapotrzebowania na chłód w nadchodzących dziesięcioleciach.

Oczekuje się, że globalne zapotrzebowanie na energię z klimatyzatorów potroi się do 2050 r., Co wymaga nowych mocy elektrycznych, które są odpowiednikiem łącznej mocy produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych, UE i Japonii. Globalny zasób klimatyzatorów w budynkach wzrośnie do 5,6 miliarda do 2050 r., Z 1,6 miliarda dzisiaj - co odpowiada 10 nowym klimatyzacjom sprzedawanym co sekundę przez następne 30 lat, zgodnie z raportem.

Używanie klimatyzatorów i wentylatorów elektrycznych do chłodzenia zapewnia już około jednej piątej całkowitej energii elektrycznej zużywanej w budynkach na całym świecie - lub 10% całkowitego globalnego zużycia energii elektrycznej w dzisiejszych czasach. Ale gdy dochody i standardy życia ulegną poprawie w wielu krajach rozwijających się, wzrost popytu AC w ​​gorętszych regionach ma wzrosnąć. Oczekuje się, że zużycie prądu przemiennego będzie drugim co do wielkości źródłem globalnego wzrostu popytu na energię elektryczną po sektorze przemysłowym, a także najsilniejszym czynnikiem napędzającym budynki do 2050 r.

Zasilanie tych AC wiąże się z dużymi kosztami i konsekwencjami dla środowiska. Jednym z kluczowych czynników jest to, że wydajność tych nowych AC może się znacznie różnić. Na przykład, AC sprzedawane w Japonii i Unii Europejskiej są zwykle o 25% bardziej wydajne niż te sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Poprawa wydajności może zmniejszyć wzrost energii z popytu AC o połowę dzięki obowiązkowym normom w zakresie charakterystyki energetycznej.

"Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną do klimatyzacji jest jednym z najbardziej krytycznych martwych punktów w dzisiejszej debacie na temat energii" - powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE. "Wraz ze wzrostem dochodów, własność klimatyzatora będzie rosła, szczególnie w rozwijającym się świecie. Chociaż przyniesie to dodatkowy komfort i poprawi codzienne życie, ważne jest, aby wydajność wydajności AC była traktowana priorytetowo. Normy dla większości nowych AC są znacznie niższe niż tam, gdzie powinny być. " 

Raport identyfikuje kluczowe działania polityczne. W scenariuszu efektywnego chłodzenia, który jest zgodny z celami porozumienia paryskiego, IEA stwierdza, że ​​dzięki rygorystycznym minimalnym standardom wydajności energetycznej i innym środkom, takim jak etykietowanie, średnia efektywność energetyczna zasobów AC na całym świecie może ponad dwukrotnie przekroczyć teraz i 2050. To znacznie zmniejszyłoby potrzebę budowy nowej infrastruktury elektroenergetycznej w celu zaspokojenia rosnącego popytu. 

Sprawienie, że chłodzenie będzie bardziej wydajne, przyniesie także wiele korzyści, dzięki czemu będzie bardziej przystępne, bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone, a także zaoszczędzi 2,9 bln USD na inwestycjach, paliwie i kosztach operacyjnych.

Wzrost popytu na chłodzenie będzie szczególnie ważny w gorętszych regionach świata.

Obecnie mniej niż jedna trzecia globalnych gospodarstw domowych posiada klimatyzator. W krajach takich jak Stany Zjednoczone i Japonia ponad 90% gospodarstw domowych ma klimatyzację, w porównaniu do zaledwie 8% z 2,8 miliarda ludzi żyjących w najgorętszych częściach świata.

Kwestia ta jest szczególnie delikatna w najszybciej rozwijających się krajach, przy czym największy wzrost ma miejsce w gorących krajach takich jak Indie - gdzie udział prądu zmiennego w szczytowym obciążeniu elektrycznym może osiągnąć 45% w 2050 r., Z 10% obecnie bez działania. Będzie to wymagało dużych inwestycji w nowe elektrownie, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu na energię w nocy, czego nie można zaspokoić za pomocą technologii PV. 

"Ustanowienie wyższych standardów wydajności chłodzenia jest jednym z najłatwiejszych kroków, jakie mogą podjąć rządy, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe elektrownie, a jednocześnie pozwolić im na redukcję emisji i redukcję kosztów" - powiedział dr Birol.

The Future of Cooling " to drugi raport IEA, który koncentruje się na "martwym punkcie" globalnego systemu energetycznego, zgodnie z " The Future of Trucks ", który ukazał się w lipcu 2017 r. Kolejny z serii - " The Future" Petro-Chemicals "- zbada sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego przemysłu petrochemicznego. Zostanie wydany we wrześniu.

Źródło: www.iea.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej