więcej


Energetyka

Wypadek w Fukushimie ma najwyższy stopień zagrożenia w 7-stopniowej skali INES (9874)

2011-04-13

Drukuj
Wypadek w elektrowni atomowej Fukushima 1 osiągnął ostatni stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu – poinformowała agencja Kyodo.  
We wtorek rano Japonię nawiedziły wstrząsy sejsmiczne o sile 6,4 st. Nie spowodowały one dalszych uszkodzeń elektrowni. Jednak w budynku położonym w pobliżu reaktora nr 4 jeden z pracowników zauważył pożar. Na szczęście dzięki sprawnej akcji gaśniczej pożar został szybko ugaszony. 

W zespole elektrowni atomowych Fukushima trwa od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi z 11 marca dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 st. w skali Richtera i fale tsunami unieruchomiły system chłodzenia reaktorów i w rezultacie doszło do poważnego skażenia radioaktywnego – czytamy w PAP.

Jak podają japońskie media, władze postanowiły we wtorek podnieść stopień poziomu zagrożenia do 7, a także rozszerzyć strefę ewakuacji wokół elektrowni Fukushima I.

Operator uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, firma Tokyo Electric and Power (TEPCO), wyraziła obawę, że emisja substancji radioaktywnych może przewyższyć emisję z elektrowni w Czarnobylu w 1986 r.

Tymczasem japońska Agencja ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że ilość substancji radioaktywnych uwalnianych do środowiska stanowi 10 proc. tego co zostało wyemitowane w katastrofie w Czarnobylu. Uznała jednocześnie, że jeśli kryzys nadal będzie trwał, to emisja może być większa niż w Czarnobylu.

Skala INES

W 1990 roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opracowała siedmiostopniowy system stopniowania rodzajów awarii, gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, poziomy 2 i 3 – incydenty, a stopnie 4 do 7 obejmują poważne awarie (wypadki).

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej