więcej


Energetyka

Zielone światło dla zielonej energii (12949)

2011-07-19

Drukuj

Argumenty gospodarcze zwyciężyły – podczas trzeciego czytania nowelizacji prawa energetycznego posłowie zdecydowali o przyjęciu zgłoszonych przez Komisję Gospodarki poprawek, które pozwalają na dalszy rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.

Wcześniejsza, proponowana przez Ministerstwo Gospodarki i operatorów sieci, wersja prawa energetycznego zawierała zapisy, które w praktyce blokowały przyłączanie nowych źródeł odnawialnych. Ostateczna wersja ustawy przyjęta przez sejm jest przyjazna dla zielonej energii. Według przedstawicieli energetyki odnawialnej to ważny krok w kierunku usuwania barier, jednak potrzebne są dalsze, konsekwentne zmiany legislacyjne. Tak naprawdę najważniejsza będzie ustawa o odnawialnych źródłach energii.

– Przyjęcie poprawek Komisji Gospodarki, to wyraźny dowód, że w dyskusji i decyzjach o rozwoju polityki energetycznej siła musi być po stronie argumentów ekonomicznych – podkreśla Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Cieszymy się, że posłowie dostrzegają, że odnawialne źródła energii to nie tylko unijne zobowiązania i dbałość o środowisko, ale przede wszystkim stały i pewny wzrost gospodarczy kraju i poprawa zatrudnienia.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, podobnie jak inne organizacje branżowe, mają nadzieję, że przyjęty kierunek legislacyjny będzie kontynuowany w pracach Senatu i Prezydenta. Długoletni stały rozwój zielonej energii wymaga jednak ustawy o OZE.

 

źródło: PSEW
www.psew.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej