więcej


Fundacja Partnerstwo dla Środowiska remontując szkoły ogranicza emisję CO2 (10559)

2010-11-01

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Większość polskich szkół to obiekty o nieodpowiednio zaizolowanych ścianach, nieszczelnych oknach i przestarzałej instalacji grzewczej, a więc generujące nie tylko wysokie koszty utrzymania, lecz także zwiększające emisję CO2 do atmosfery. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska chce to zmienić – wraz z firmą Knauf Insulation rozpoczęła realizację akcji „Ekoszkoła”.  
W ramach akcji przeprowadzony zostanie remont jednej ze szkół biorącej udział w programie Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – Szkole podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Chechle. Szkoła wymaga obecnie gruntownego remontu ścian zewnętrznych, dachu i stropu. Jeśli w akcji weźmie udział 20 000 uczestników firma Knauf Insulation przeprowadzi remont budynku, aby zapewnić uczniom optymalne warunki do nauki.

Celem akcji jest pokazanie w praktyce jak można równocześnie obniżyć koszty ogrzewania szkoły i chronić środowisko naturalne. – mówi Małgorzata Łuszczek, koordynator Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, który angażuje młodzież, nauczycieli i rodziców oraz firmy, organizacje pozarządowe i samorządy w proekologiczne zarządzanie szkołą, jej rozwojem i oddziaływaniem na środowisko naturalne w miejscowościach, w których się znajdują. Niemal 800 szkół biorących udział w programie realizuje praktyczne projekty w zakresie oszczędzania wody i energii, ograniczania odpadów, ochrony przyrody oraz dbałości o przestrzeń publiczną oraz stale monitoruje swoje oddziaływanie na środowisko.

Aby pomóc w odnowieniu Szkoły podstawowej w Chechle wystarczy wejść na stronę www.akcjaekoszkola.pl i zarejestrować się. Każdy głos oddany na rzecz modernizacji placówki przekłada się na metry ocieplenia budynku szkoły i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Jeśli liczba uczestników Akcji EKOSZKOŁA osiągnie 20 000 osób, budynek szkoły w Chechle zostanie wyremontowany przy wykorzystaniu wełny mineralnej nowej generacji w ECOSE® Technology firmy Knauf Insulation. Na najbardziej aktywnych użytkowników czekają atrakcyjne nagrody: dwuosobowa wycieczka do Finlandii, emocjonujący lot szybowcem, lekcja nurkowania i wiele innych. Już teraz pomóż dzieciakom rejestrując się na stronie www.akcjaekoszkola.pl i zaproś do Akcji znajomych.

Remont jednej z polskich szkół to początek wspólnych działań firmy Knauf Insulation z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Knauf Insulation, będąca częścią grupy Knauf, dołączyła bowiem do Biznesowych Partnerów Strategicznych Fundacji. Propagowanie rozwiązań proekologicznych w budownictwie w Polsce, w szczególności poprzez propagowanie i wprowadzenie na rynek produktów i usług proekologicznych ma kluczowe znaczenie dla Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę z Knauf Insulation – firmą, która ma długofalowe plany w zakresie wprowadzania zrównoważonych środowiskowo rozwiązań w budownictwie w Polsce – mówi Rafał Serafin, prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Dla firmy Knauf Insulation, współpraca z Fundacją jest jednym z działań potwierdzających zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność biznesu. Przemyślane projektowanie szkół i przedszkoli w połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami izolacyjnymi przynosi korzyści w postaci budynków efektywnych ekonomicznie oraz przyjaznych nie tylko środowisku, lecz także zdrowych dla jego mieszkańców i osób w nim przebywających – mówi Arkadiusz Gąsiorek, Country Manager firmy Knauf Insulation (Polska i Kraje Bałtyckie). Fundacja Partnerstwo dla Środowiska rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Wspólne działania skierowane do osób zarządzających szkołami na terenie Polski pozwolą nam zbudować zrównoważoną przyszłość dla naszych dzieci, dzięki budowie szkół pozostających w zgodzie ze środowiskiem.

Więcej na temat pierwszej wspólnej akcji Knauf Insulation i Fundacji Partnerstwo dla Środowiska: www.akcjaekoszkola.pl

Więcej na temat Szkół dla Ekorozwoju: www.ekoszkola.pl

źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
www.fpds.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej