więcej


Inicjatywy lokalne

Już wkrótce Dzień Ziemi! (19389)

2016-04-13

Drukuj
galeria

24 kwietnia na warszawskim Polu Mokotowskim odbywa się coroczny festyn z okazji Dnia Ziemi. Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentuje na nim m.in. projekt KLIMAPOLKA.

Tegoroczny festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi odbędzie się pod hasłem "Palący Temat – Niska Emisja!". Festyn organizowany jest w niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00 w Parku Pole Mokotowskie w Warszawie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Chcemy przez program festynu edukować na temat jakości powietrza w Polsce, mówić, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz uczyć, jakie działania podjąć, aby nastąpiła dobra zmiana. Przeciwdziałanie niskiej emisji, ale też emisji CO2 to bardzo aktualny temat, stan powietrza, w wielu miejscach w Polsce, budzi zastrzeżenia, wiele badań wskazuje bezpośredni wpływ złej jakości powietrza na stan zdrowia Polaków. Chcemy, aby odwiedzając nasz festyn każdy uczestnik - wiedział, czym jest niska emisja, jakie negatywne skutki powoduje i jakie działania – indywidualne i zbiorowe należy podjąć, aby ją ograniczyć.

Gorąco zachęcamy Państwa do przyjścia 24 kwietnia na Pole Mokotowskie, w Warszawie, w godz. 10.00 – 18.00. Przez cały dzień czekać będzie na Państwa wiele atrakcji.

Przygotowaliśmy bogaty program, prezentujący ofertę edukacyjną organizacji pozarządowych, instytutów, wyższych uczelni, Lasów Państwowych, od lat naszym silnym punktem programu jest prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i lokalnych, w tym roku także zaprosimy Państwa do Stołu Darów Ziemi.

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju na tegorocznym Dniu Ziemi promować będzie przede wszystkim ten o nazwie KLIMAPOLKA. W projekcie "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? KLIMAPOLKA prezentuje korzyści płynące z wdrażania gospodarki niskoemisyjnej również na poziomie lokalnym - dla samorządów, przedsiębiorców i indywidualnych gospodarstw domowych, czyli bezpośrednio dla każdego z nas.

W ramach prowadzonych na festynie działań Fundacja zaplanowała spotkania z ekspertami, konkursy wiedzy dla dzieci i dorosłych (z nagrodami) oraz rozdawnictwo publikacji InE. Drugi projekt, który promowany będzie podczas festynu to ADAPTCITY (pełna nazwa: Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej).

Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia jej stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Więcej informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce znajdą Państwo na stronie www.edenpolska.pl

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych będzie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2016, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Astronomiczna lekcja o klimacie. Warsztaty eksperymentalne w plenerowym laboratorium.

Ciekawie zapowiada się stoisko naszego głównego finansującego – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbędą się na nim wspólne układanie puzzli, domina, ekologiczne koło fortuny, konkursy plastyczne i warsztaty dla dzieci.

Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy, jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Wielka Zbiórka Remondis tradycyjnie uruchomiona zostanie na Stadionie Skra.

Na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach, a na wspólnym stoisku Urzędu m. st. Warszawy, Lasów Miejskich Warszawy i Straży Miejskiej pokazywane będą min. badania miasta dotyczące poprawy powietrza oraz zademonstrowany samochód Ekopatrolu Straży Miejskiej do prowadzenia kontroli powietrza.

Już dziś serdecznie zapraszamy!

Źródło: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej