więcej


Nauka o klimacie

Niedźwiedzie polarne pokonują rekordowe odległości za pożywieniem (8877)

2011-02-02

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Zmiany klimatyczne zmuszają niedźwiedzie polarne do pokonywania coraz większych dystansów w poszukiwaniu pokarmu – odkryli naukowcy z amerykańskiej Służby Geologicznej. Dowodu dostarczyła im niedźwiedzica, która przez ponad dziewięć dni przepłynęła 687 km.

W poszukiwaniu dużej kry, z której mogłaby polować na foki, niedźwiedzica bez przerwy pływała po Morzu Beauforta. "Płynęła nieprzerwanie przez 232 godziny, pokonując 687 km w wodzie o temperaturze 2-6 st. C." - powiedział zoolog George M. Durner.

Trasę pokonywaną przez zwierzę naukowcy śledzili dzięki nadajnikowi GPS. Niedźwiedzica miała także zainstalowany czujnik temperatury. Nadajnik informował o pozycji, a czujnik - o tym, czy niedźwiedzica przebywa na lądzie czy w wodzie. Dzięki temu badacze dowiedzieli się, ile wysiłku kosztowała niedźwiedzicę ta wyprawa.

W ciągu dwóch miesięcy obserwacji, zwierzę straciło 22 proc. masy swojego ciała oraz roczne młode, dla którego tak odległa podróż okazała się zbyt wyczerpująca - zaznaczył Durner.

Dodał, że warunki na Morzu Beauforta są coraz cięższe dla niedźwiedzi polarnych. Ocieplenie klimatu powoduje, że z roku na rok coraz mniejsza powierzchnia morza jest skuta lodem, co utrudnia niedźwiedziom zdobywanie pokarmu.

Na krach lodowych niedźwiedzie polarne polują na foki, których tłuszcz dostarcza im kalorii niezbędnych do przeżycia w zimnym klimacie. Ich obyczaje łowieckie są więc zależne są od temperatury i to, jak twierdzi Durner, powoduje, że są jednym z gatunków ssaków najbardziej wystawionych na ryzyko zmian klimatycznych.

W grudniu ubiegłego roku naukowcy alarmowali, że gwałtowne topnienie arktycznych lodów zmusza niedźwiedzie polarne do wchodzenia na terytorium spokrewnionego z nim gatunku brunatnego niedźwiedzia grizzly. Skutkiem tego może być powstanie niedźwiedziej hybrydy: mieszańca niedźwiedzia polarnego z grizzly. Zjawisko to może przyspieszyć wymieranie niedźwiedzi polarnych. Pierwszego hybrydowego niedźwiedzia naukowcy znaleźli w 2006 roku.

Badania mieszańców niedźwiedzi polarnych z grizzly w niemieckim zoo wykazały, że hybrydy charakteryzuje typowe dla białych niedźwiedzi zachowanie związane z polowaniem na foki, ale zwierzęta te nie potrafią tak świetnie pływać jak polarni pobratymcy, przemierzający zimą ogromne połacie morza i lodu w poszukiwaniu fok.

Jak się szacuje, w Arktyce żyje około 22 tys. niedźwiedzi polarnych. Ich populacja do połowy wieku skurczy się do jednej trzeciej, jeśli arktyczne lody będą topnieć nadal w obecnym tempie. Specjaliści szacują, że do 2060 roku arktyczne wody latem nie będą skute lodem.


źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej