więcej


Polityka klimatyczna

Ambitna propozycja Brazylii (8810)

2009-11-12

Drukuj

W tym tygodniu, 10 listopada br. władze Brazylii ogłosiły ambitną propozycję ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych. Brazylia, kraj należący do grupy rozwijających się, planuje zaoferować podczas Konferencji w Kopenhadze dobrowolną redukcję emisji o 38 – 42% do roku 2020.

Ambitna propozycja ze strony Brazylii ma na celu wywołanie presji na krajach rozwiniętych i nakłonienie ich do podjęcia znaczących zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Dilma Rousseff, szefowa gabinetu prezydenta Brazylii, powiedziała: "Jesteśmy już przykładem dla świata. Jednak fakt, że mamy zamiar ogłosić znaczący cel redukcyjny, nie oznacza wcale, że nie jesteśmy przekonani co do odpowiedzialności spoczywającej po stronie państw rozwiniętych". 

Cel jaki zamierza podjąć Brazylia, a więc redukcja emisji o 38-42% do roku 2020 odnosi się do przewidywanego poziomu emisji, jaki kraj osiągnąłby w roku 2020 w przypadku nie podjęcia żadnych działań. Połowa z planowanego celu redukcyjnego ma zostać osiągnięta poprzez zmniejszenie emisji pochodzącej z wycinki i niszczenia lasów.

Ogłoszenie oficjalnego stanowiska Brazylii na grudniową Konferencję COP15 w Kopenhadze planowane jest jeszcze w tym tygodniu.


opracowanie: AR
na podstawie: www.guardian.co.uk, www.actoncopenhagen.decc.gov.uk


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej