więcej


Polityka klimatyczna

Czy pusty szkic porozumienia kopenhaskiego zostanie wypełniony treścią? (8742)

2009-12-18

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Szkic porozumienia, który przedstawiono dziś rano na negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze, jest na razie tylko zbiorem pustych politycznych deklaracji - komentuje Koalicja Klimatyczna. Jeśli na COP15 przyjętoby porozumienie w proponowanym kształcie, nie byłoby szansy na zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej 2 st.C.
Dokument, który przedstawiono dziś rano nie zawiera konkretnych liczb dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych ani nie określa ram czasowych. Nie ma w nim także prawdziwych, wiążących zobowiązań w kwestii finansowania - zawiera tylko deklaracje, że pieniądze "będą". Ponadto nie określono, czy finansowanie będzie miało charakter dodatkowy do dotychczasowej pomocy rozwojowej i czy będzie pochodzić ze środków publicznych.

"Porozumienie jest bardzo słabe, ale jest jeszcze czas i szansa, żeby to zmienić. W Kopenhadze można i trzeba osiągnąć znacznie więcej. Mamy nadzieje, że ostateczne porozumienie zostanie wypełnione prawdziwą treścią" - mówi Zbigniew Karaczun z należącego do Koalicji Klimatycznej Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego. „Decyzja COP 15 musi zawierać konkretne zobowiązania redukcyjne dla krajów rozwiniętych i kwoty, które przeznaczą one na wdrażanie polityki klimatycznej w krajach rozwijających się. Musi być prawnie wiążąca, a nie stanowić tylko tło do zdjęć uścisków dłoni polityków. Każdy inny rezultat będzie tylko mydleniem oczu” - dodaje Karaczun.

W momencie, gdy wysyłana jest ta informacja, trwa sesja „ostatniej szansy” - nieformalne konsultacje wysokiego szczebla, które mają zapobiec odrzuceniu porozumienia przez kraje z grupy G77 i Chin. Grożą one, że nie podpiszą pustej deklaracji politycznej.

Do pobrania:
informacja prasowa w wersji PDF

Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej