więcej


Polityka klimatyczna

Dzień trzeci - Skamieliny oraz Promyk Dnia! (8777)

2009-12-10

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Tuvalu - maleńki kraj wyspiarski na Pacyfiku, wygrał pierwszy w historii konkursu „Promyk Dnia”. Nowa nagroda będzie przyznawana tylko w szczególnych sytuacjach państwom, których propozycje będą zmierzały do istotnej poprawy przebiegu światowych negocjacji klimatycznych. Oczywiście podczas trzeciego dnia Konferencji, nie zabrakło także „Skamielin”. Kto tym razem „skamieniał”?
PROMYK DNIA: TUVALU
Tuvalu zostało nagrodzone za śmiałą propozycję stworzenia grupy kontaktowej mającej na otwartym, gwarantującym przejrzystość procesu forum dyskutować o wiążących prawnie wynikach Konferencji w Kopenhadze. Tuvalu może stać się pierwszą ofiarą ocieplania klimatu – naukowcy szacują, że za ok. 40 latvwyspa ta zostanie zalana (wysokość terenu sięga najwyżej 5 m n.p.m.).

SKAMIELINA DNIA:

TRZECIE MIEJSCE: ROSJA
Rosja została nagrodzona za propozycję, żeby ogłoszony przez prezydenta Miedwiediewa cel redukcyjny na poziomie 20-25% został potraktowany wyłącznie jako ważne stanowisko polityczne, a nie właściwa realizacja protokołu z Kioto. „Nie będziemy w stanie przedstawić w Kopenhadze tych najbardziej aktualnych liczb ogłoszonych przez Prezydenta - powiedział rosyjski negocjator - ponieważ nie były one zaplanowane w ramach protokołu z Kioto”.

DRUGIE MIEJSCE: KANADA I CHORWACJA
Kanada i Chorwacja podzieliły pierwsze miejsce za naciskanie na zmianę roku bazowego, w stosunku, do którego ustala się cele redukcji emisji. W szczególności Kanada zawzięcie oponuje przeciwko mierzeniu poziomu emisji w stosunku do powszechnie uzgodnionego roku 1990 i proponuje, aby zmienić go na „bardziej współczesny”. Climate Action Network - organizator konkursu, zauważa, że Kanada ma bardzo niskie cele redukcyjne (w praktyce 3% od roku bazowego) i dodaje, że od 1990 emisja pochodząca z piasków roponośnych wrosła w Kanadzie ponad dwukrotnie.

źródło: PKE OM, Koalicja Klimatyczna
na podstawie Climate Action Network

zdjęcie: Przyznanie nagrody dla Tuvalu
foto: PKE OM


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej