więcej


Polityka klimatyczna

Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto (13713)

2011-12-14

Drukuj

Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto – informuje BBC News. Decyzja została podjęta zaledwie kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie.

"Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto" – powiedział w poniedziałek minister ochrony środowiska Kanady Peter Kent. Decyzję o wystąpieniu z klimatycznego porozumienia tłumaczy względami finansowymi – decyzja ta pozwoli zaoszczędzić 14 mld dolarów kanadyjskich, które rząd musiałby przeznaczyć na kary za brak zadeklarowanych redukcji emisji.

Przypuszczenia o możliwym wycofaniu się Kanady z protokołu z Kioto pojawiły się już zdecydowanie wcześniej. Premier Kanady Stephen Harper nie ukrywał swojej niechęci dla protokołu, twierdząc, że prawnie wiążące porozumienie, które nie obejmuje dwóch największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, czyli Chiny i Stany Zjednoczone – szkodzi konkurencyjności Kanady i jest nieskuteczne w walce z globalnym ociepleniem.

 

źródło: Ekologia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej