więcej


Polityka klimatyczna

Klimatyczna antynagroda dla Polski! (15110)

2012-11-30

Drukuj

fossillogo blackPolska czwartego dnia negocjacji na COP 18 została po raz pierwszy laureatem antynagrody klimatycznej, "Skamielina Dnia".  Uzasadnieniem jej przyznania jest postawa polskiego rządu na forum Unii Europejskiej. Polska powinna zmienić swoje stanowisko wobec unijnych zobowiązań dotyczących redukcji emisji i zaprzestać niekonstruktywnego sprzeciwu – uważa organizacja ekologiczna WWF.

Niechlubny tytuł Polska otrzymała w czasie trwających obecnie obrad szczytu klimatycznego w Doha, w Katarze. Skamielina jest reakcją na wypowiedź ministra środowiska Marcina Korolca, który komentując polskie stanowisko w globalnych negocjacjach stwierdził, że nadwyżka przyznanych w ramach protokołu z Kioto jednostek emisji (AAU) jest "kwestią drugorzędną". Wbrew opinii wyrażanej przez ministra nadwyżki uprawnień nie są wyłączne sprawą polska, a ich przeniesienie rzutuje na drugi okres rozliczeniowy protokołu dla wszystkich jego uczestników.

Obecne zobowiązania redukcyjne stron Protokołu są tak słabe, że szanse na sprzedaż przeniesionych uprawnień w drugim okresie rozliczeniowym są znikome – mówi Monika Marks z WWF Polska. – Mimo to polski rząd utrzymuje, że jest to narodowe dobro, którego musimy strzec za wszelką cenę. Tymczasem przeniesione uprawnienia nie przyniosą nam dochodu, spowodują za to jeszcze większe osłabienie zobowiązań do redukcji emisji, która zamiast w rzeczywistych działaniach, odbywać się będzie na papierze.

Polska po raz pierwszy otrzymała "Skamielinę" 1 grudnia 2008 roku, podczas Konferencji Klimatycznej ONZ COP 14 w Poznaniu. Premier Donald Tusk, który wygłaszał wówczas przemówienie otwierające, nie zawarł w nim żadnych konkretnych zobowiązań dla Polski, tak wyczekiwanych przez społeczność międzynarodową.

 

źródło: WWF

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej