więcej


Polityka klimatyczna

Koalicja Klimatyczna na COP 15 w Kopenhadze - podsumowanie (8727)

2010-01-19

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Podobnie jak w ubiegłym roku podczas Konferencji Klimatycznej COP 14 w Poznaniu, tak i w tym, podczas COP 15 w Kopenhadze, Koalicja Klimatyczna uważnie obserwowała przebieg negocjacji i aktywnie uczestniczyła w działaniach sektora pozarządowego towarzyszących obradom.
Podstawą prac przedstawicieli Koalicji na COP 15 było stanowisko zawierające postulaty co do rezultatów Konferencji. Po raz pierwszy upublicznione zostało ono na organizowanej przez Polską Zieloną Sieć we współpracy z Sekretariatem Koalicji konferencji prasowej „Sprawiedliwe, ambitne, wiążące – istota porozumienia w Kopenhadze”, 2 grudnia 2009 roku (zdj obok).

Przedstawiciele Koalicji – Julia Michalak z Greenpeace Polska i Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju - weszli w skład oficjalnej delegacji polskiej na Konferencję. Odbyły się ponadto dwa spotkania pozarządowych organizacji ekologicznych wchodzących w skład Koalicji oraz współpracujących z nią organizacji zagranicznych z przedstawicielami polskiego rządu. Podczas  pierwszego omawiano przede wszystkim stanowisko Polski w negocjacjach, szczególnie w kwestii unijnych celów redukcji emisji do 2020 roku, finansowania walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się i sprzedaży nadwyżek przyznanych uprawnień do emisji (assigned amount units, AAUs). W drugim spotkaniu wziął udział sam premier Donald Tusk. Towarzyszyli mu Mikołaj Dowgielewicz i Piotr Serafin (UKIE), Tomasz Arabski (KPRM) i Bernard Błaszczyk (Ministerstwo Środowiska). Poza pozycją Polski w toczących się negocjacjach klimatycznych, poruszono także temat możliwości redukcyjnych Polski, polskiej polityki energetycznej, w tym decyzji o rozwoju energetyki jądrowej oraz zagrożeń, które skutki zmian klimatu niosą dla Polski. Premier zadeklarował chęć odbycia kolejnego spotkania z szerszym gronem przedstawicieli Koalicji, w lutym 2010 roku w Warszawie.

Dzięki statusowi obserwatora przyznanemu Polskiemu Klubowi Ekologicznemu wiele osób z organizacji należących do Koalicji uzyskało akredytację i mogło uczestniczyć w obradach. Dzięki temu Koalicja przekazywała bieżące informacje na temat przebiegu negocjacji mediom i społeczeństwu polskiemu. Zespół Koalicji, we współpracy z portalem Chrońmy Klimat, przygotowywał codzienny serwis dla dziennikarzy. Zawierał on informacje prasowe, artykuły osób z organizacji członkowskich Koalicji obecnych na COP oraz informacje o działaniach zagranicznych organizacji pozarządowych. Szczególne znaczenia dla uatrakcyjnienia serwisu miały zdjęcia i filmy przygotowywane przez przedstawicieli Polskiej Zielonej Sieci (http://dlaklimatu.pl/). Koalicyjne relacje i komentarze zamieszczane były na portalu www.chronmyklimat.pl, a najważniejsze z nich także na stronie www.koalicjaklimatyczna.org. Eksperci Koalicji udzielili wielu wywiadów, a udana współpraca przede wszystkim z dziennikarzami TVP, TVN, Polskiego Radia, TOK FM, Radia dla Ciebie, Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej zaowocowała częstą obecnością Koalicji w polskich mediach (na zdj Julia Michalak podczas wypowiedzi dla telewizji TVN).

Przedstawiciele Koalicji wzięli też udział w organizowanych przez międzynarodowe sieci organizacji ekologicznych akcjach masowych. Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki zorganizował wyjazd grupy wolontariuszy na akcję „Powódź” Friends of the Earth International, 12 grudnia 2009 roku. Około 5000 ubranych na niebiesko aktywistów przeszło ulicami Kopenhagi domagając się sprawiedliwości klimatycznej (http://www.foei.org/en/blog). Przedstawiciele Koalicji przyłączyli się także do marszu organizowanego tego samego dnia przez organizacje i ruchy ekologiczne z całego świata, w którym uczestniczyło blisko 100 000 osób. W Kopenhadze obecny był także należący do Koalicji Klub Gaja, z happeningiem związanym z wystawą rzeźb „Obrońców drzew” (http://www.klubgaja.pl/co_robimy/inne/) oraz Polska Zielona Sieć z wystawą, co Polacy mogą zrobić dla Klimatu.

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej