więcej


Polityka klimatyczna

Obama w Kopenhadze (8731)

2009-12-23

Drukuj
 - Jeśli, zgodnie z pomysłem prezydenta, celem ma być redukcja emisji w USA o 4 % względem poziomu z roku 1990, to oznacza to katastrofę klimatyczną - powiedział  Andy Atkins, dyrektor wykonawczy Friends of the Earth, komentując przemówienie Prezydenta USA. 
Andy Atkins, dyrektor wykonawczy Friends of the Earth, komentując przemówienie Prezydenta USA, skierowane do światowych przywódców podczas rozmów klimatycznych ONZ w Kopenhadze, powiedział:

"Prezydent słusznie sądzi, że starania o porozumienie w Kopenhadze przejdą do historii – ale, jeśli USA nie zmieni swojej postawy, negocjacje w Kopenhadze będą kojarzyć się jednoznacznie negatywnie.”

"Jeśli, zgodnie z pomysłem prezydenta, celem ma być redukcja emisji w USA o 4 % względem poziomu z roku 1990, to oznacza to katastrofę klimatyczną. Barack Obama powinien skorzystać z możliwości ograniczenia emisji CO2 o co najmniej, 40 % do roku 2020 oraz zrezygnować z kompensacji emisji.

"Obama głęboko rozczarował nie tylko odbiorców jego przemówienia podczas konferencji klimatycznej ONZ, on zawiódł cały świat."

Podczas rozmów w Kopenhadze, Organizacja Friends of the Earth zaapelowała o:

- szybkie i bezwzględne wypełnienie przez kraje bogate prawnych i moralnych obowiązków zmniejszenia emisji - zobowiązania się do zmniejszenia emisji o co najmniej, 40 % do roku 2020, bez kompensacji

- zrezygnowanie z promocji handlu uprawnieniami do emisji przez przywódców krajów bogatych, jako nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego procederu, który w żaden sposób nie chroni nas przed katastrofą, wynikającą ze zmian klimatycznych

- odrzucenie propozycji rozwiązań prawnych, która pozwoliłyby bogatym krajom kupować tereny leśne, przy braku z ich strony redukcji emisji gazów cieplarnianych. Takie uregulowania nie rozwiążą problemu zmian klimatycznych ani nie powstrzymają procesu wylesiania.

Friends of the Earth International, razem z pokrewnymi organizacjami, takimi jak: La Via Campesina i Światowy Marsz Kobiet, jest jednym z głównych organizatorów szczytu klimatycznego pod nazwą Klimaforum. Tysiące uczestników tego spotkania, którzy żądają sprawiedliwości klimatycznej, będzie również obecnych na ekspozycji "Kapsuła klimatyczna" w Klimaforum i Centrum Bella.

Friends of the Earth jest częścią „Powstrzymać Klimatyczny Chaos” (Stop Climate Chaos), największej koalicji w Wielkiej Brytanii, zrzeszającej osoby, poświęcające się działaniom związanym ze zmianami klimatu oraz ograniczeniem ich wpływu na najbiedniejsze społeczności.

Baza zwolenników koalicji liczy ponad 11 mln ludzi i obejmuje ponad 100 organizacji, począwszy od organizacji ochrony środowiska oraz organizacji na rzecz rozwoju, po związki zawodowe, wspólnoty wiary i grupy kobiet. Wspólnie żądamy podjęcia praktycznych działań przez Wielką Brytanię na rzecz zatrzymania wzrostu średniej, globalnej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 st. Celsjusza.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.stopclimatechaos.org

Źródło: Friends of the Earth 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej