więcej


Polityka klimatyczna

Po sąsiedzku o środowisku i klimacie (14890)

2012-10-12

Drukuj

W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 8 października br. w Warszawie spotkali się szefowie resortów środowiska i przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier oraz Bułgarii i Rumunii. To przygotowanie do najbliższego spotkania europejskich ministrów środowiska Unii Europejskiej, czekają nas ważne decyzje, w tym przygotowanie do globalnej konferencji klimatycznej ONZ.

Gośćmi ministra Marcina Korolca podczas nieformalnych rozmów w Warszawie byli ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu: Tomas Chalupa z Czech, Peter Ziga ze Słowacji oraz przedstawiciele Węgier, Rumunii i Bułgarii.

Głównym celem spotkania były konsultacje przed zbliżającą się Radą ds. środowiska, która odbędzie się 25 października w Luksemburgu. Wtedy ministrowie przyjmą mandat negocjacyjny na Konferencję klimatyczną ONZ (26 listopada – 7 grudnia, Doha, Katar). Do dyskusji pozostaje też kilka otwartych tematów, m.in. propozycja Komisji Europejskiej, aby zmniejszyć liczbę uprawnień do emisji CO2 dostępnych na rynku dla przedsiębiorców. Polska zgłaszała zastrzeżenia do tej propozycji, jako wpływającej negatywnie na funkcjonowanie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami i redukcję emisji w Europie. Propozycja nie była dotąd dyskutowana na szczeblu ministerialnym. Polska wnioskowała o uwzględnienie dyskusji na ten temat podczas październikowych obrad.

W opinii ministra Marcina Korolca, spotkania w gronie zaproszonych do Warszawy państw są kluczowe do przygotowania stanowiska Unii Europejskiej w sprawie polityki klimatycznej. Ten temat będzie najważniejszy dla ministrów środowiska w najbliższym czasie i jak podkreśla minister Marcin Korolec:

"Zależy nam na jak najlepszym przygotowaniu do europejskiej debaty o przyszłej polityce ochrony klimatu, w tym w wymiarze globalnym. Już 25 października będziemy decydować o mandacie negocjacyjnym Unii na światowy szczyt klimatyczny ONZ. Uważam, podobnie jak ministrowie Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, że najważniejsze dla ochrony klimatu jest globalne porozumienie wszystkich krajów na forum ONZ i na jego rzecz chcemy wspólnie pracować. Jeśli chodzi o zmiany w harmonogramie aukcji to uważam, że bez dogłębnych analiz wpływu na poszczególne gospodarki państw członkowskich propozycja Komisji pozostaje niekompletna i w związku z tym jest nie do zaakceptowania".

Kolejne spotkanie na szczeblu ministerialnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej planowane jest w listopadzie, przy okazji Targów Poleko w Poznaniu (20-23 listopada br.).

Grupa Wyszehradzka (V4 lub tak zwany "Czworokąt Wyszehradzki") to nieformalna grupa regionalna czterech środkowoeuropejskich krajów: Republiki Czech, Republiki Węgier, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej. Jest elastycznym mechanizmem współpracy i trwałym elementem polityki zagranicznej. Powstała w 1991 r., ministrowie środowiska spotykają się od 1999 roku.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej