więcej


Polityka klimatyczna

Rosja ogłasza nowy cel redukcyjny! (8805)

2009-11-23

Drukuj
Podczas szczytu Unia Europejska – Rosja, który odbył się 18 listopada br. w Sztokholmie, przedstawiciele Rosji poinformowali o nowym krajowym zobowiązaniu, dotyczącym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Rosja zaproponowała, że do roku 2020 zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 20-25% w odniesieniu do poziomu krajowej emisji z roku 1990.
Nowe zobowiązanie jest zdecydowanie bardziej ambitne w porównaniu do poprzedniej oferty, dotyczącej ograniczenia o 10-15%. Należy jednak zauważyć, że nowy cel redukcyjny nadal umożliwia Rosji zwiększanie emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 10 lat. Poziom redukcji bowiem określony jest w odniesieniu do roku 1990, kiedy to emisja, związana z rozwojem gospodarczym Rosji, była bardzo duża.

Zdaniem premiera Szwecji, Fredrika Reinfeldta, „Rosja jako jeden z największych światowych emiterów, odgrywa istotną rolę w tworzeniu odpowiednich warunków do ustanowienia ogólnoświatowego porozumienia na rzecz ochrony klimatu w Kopenhadze”.

Przewiduje się, że nowy cel redukcyjny Rosji wywoła ożywienie w negocjacjach klimatycznych, mobilizując inne państwa rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada czy kraje Unii Europejskiej do podjęcia bardziej ambitnych zobowiązań podczas grudniowej Konferencji COP15 w Kopenhadze.

opracowanie: AR
na podstawie: www.actoncopenhagen.decc.gov.uk, www.earthtimes.org, www.se2009.eu

 Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej