więcej


Polityka klimatyczna

Tysiące osób wzięło udział w akcji "Powódź" w Kopenhadze (8770)

2009-12-12

Drukuj
Tysiące osób z całego świata, w tym między innymi z Kolumbii, Japonii, Nigerii, Indonezji i Polski, przyłączyło się dziś do zorganizowanej przez Friends of the Earth (FoE) akcji "Powódź", aby domagać się sprawiedliwości klimatycznej i odejścia od offsettowania emisji gazów cieplarnianych. Do akcji przyłączyli się także przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego, który jest członkiem FoE.
Ubrany na niebiesko tłum osób zalał ulice Kopenhagi, niosąc jasne przesłanie dla polityków, że offsetowanie emisji gazów cieplarnianych – które polega na tym, że kraje uprzemysłowione kupują redukcje emisji krajów rozwijających się, zamiast wprowadzać je u siebie – jest niesprawiedliwe i nie prowadzi do rzeczywistego obniżenia emisji.[1]

Organizacja Friends of the Earth uważa także, że offsettowanie emisji, które jest obecnie częścią międzynarodowego systemu ochrony klimatu, odwleka w czasie pilnie potrzebne przejście do gospodarki zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, gdyż jest wymówką, która pozwala krajom rozwiniętym nadal emitować gazy cieplarniane. Ponadto, projekty mające na celu offsettowanie nie zapewniają sprawiedliwego transferu technologii i środków finansowych do krajów rozwijających się. Nie przynoszą zatem korzyści ani klimatowi, ani krajom rozwijającym się.

“To wspaniałe widzieć tyle osób, które przyjechały do Kopenhagi z całego świata, aby razem domagać się respektownia sprawiedliwości klimatycznej i sprzeciwiać się pozornym działaniom na rzecz rozwiązania problemu zmian klimatu, takim jak offsettowanie. Uczestnicy “powodzi” wysyłają politykom wyraźny sygnał, że społeczeństwo z uwagą śledzi ich poczynania i że oczekuje podjęcia przez nich sprawiedliwych i ambitnych decyzji” - prosto z Kopenhagi relacjonuje Urszula Burkot, z Polskiego Klubu Ekologicznego.

W akcji wzięły udział organizacje członkowskie Friends of the Earth z ponad 20 krajów, inne zaprzyjaźnione grupy z różnych ruchów społecznych i ekologicznych, a także wielu Duńczyków. Polski Klub Ekologiczny umożliwił udział w akcji zainteresowanym problematyką sprawiedliwości klimatycznej osobom z Polski.

“Powódź” rozpoczęła się przed budynkiem, w którym odbywa się alternatywny szczyt klimatyczny zorganizowany przez społeczeństwo obywatelskie - Klimaforum. Nnimmo Bassey (Prezydent FoE International), w rozpoczynającym akcję wystąpieniu nakreślił problematykę negatywnych skutków zmian klimatu dla społeczeństw i środowiska szczególnie w krajach Afryki i Ameryki Południowej.

Uczestnicy akcji ubrani w niebieskie płaszcze przeszli ulicami Kopenhagi w kolorowej demonstracji, niosąc flagi i banery, krzycząc “Żądamy sprawiedliwości klimatycznej” (“Demand climate justice”) i “Nie dla offsettowania” (“No offsetting”). Demonstracja zakończyła się przed duńskim Parlamentem, gdzie powstał ogromny baner z napisem “Offsetting jest błędnym rozwiązaniem”.

Do pobrania:
informacja prasowa w wersji PDF

źródło: Polski Klub Ekologiczny - Friends of the Earth Poland, Koalicja Klimatyczna

 
Dodatkowe informacje:
[1] Friends of the Earth International uważa, że bogate kraje uprzemysłowione, które są historycznie odpowiedzialne za emisje gazów cieplarnianych, muszą do roku 2020 ograniczyć je o 40% w stosunku do poziomu z roku 1990. Redukcje te nie mogą być wprowadzone porzez offsettowanie.
[2] Więcej informacji na temat problemów związanych z offsettowaniem emisji można znaleźć w publikacji “Carbon Offsetting: A dangerous distraction” http://www.foe.co.uk/resource/briefing_notes/dangerous_distraction.pdfUdostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej