więcej


Polityka klimatyczna

Z dyplomatami o COP19 (15548)

2013-03-29

Drukuj

Przygotowania do konferencji klimatycznej COP19 były przedmiotem spotkania z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, które odbyło się 28 marca br. w Ministerstwie Środowiska.

Wyzwania dla COP19

Wypracowanie fundamentów pod nowe porozumienie klimatyczne to główne zadanie tegorocznej, 19-stej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19). Nowe porozumienie, które zacznie obowiązywać od 2020 r., ma zostać podpisane w 2015 r. Podczas spotkania z reprezentantami placówek dyplomatycznych przedstawiciele Ministerstwa Środowiska podkreślali iż zadbają, aby w trakcie szczytu w Warszawie każdy uczestnik procesu negocjacyjnego miał równą i nieskrępowaną możliwość przedstawienia swoich argumentów. Nowe porozumienie będzie skuteczne tylko wtedy, kiedy zostanie solidarnie wypracowane i wdrożone przez wszystkie jego strony.

Podczas konferencji COP w Warszawie będą również dyskutowane postanowienia poprzednich szczytów klimatycznych. Delegaci omówią m.in., jak efektywnie wdrożyć dotychczas podjęte zobowiązania.

COP19 – gdzie i kiedy?

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska potwierdzili podczas spotkania datę i miejsce szczytu. COP19 odbędzie się w dniach 11-22 listopada br. na Stadionie Narodowym. Atuty stadionu, jako miejsca konferencji, to m.in. bliska odległość od lotniska i centrum miasta, gdzie położna jest większość dużych hoteli oraz nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna. Stadion posiada również własne centrum konferencyjne, w którym będzie można zorganizować część mniejszych spotkań i posiedzeń.

Przed szczytem odbędą się dodatkowo spotkania przygotowawcze (4-10 listopada), które zostaną z kolei przeprowadzone na terenie Pałacu Kultury i Nauki.

W trakcie spotkania uczestnikom zostały również przedstawione informacje logistyczne, dotyczące przede wszystkim podmiotów pomagających w organizacji zakwaterowania delegatów.

Wydarzenia towarzyszące

Przygotowania do konferencji COP19 obejmą także mieszkańców stolicy. Zarówno przed szczytem, jak i w jego trakcie władze miasta zaplanowały liczne akcje i wydarzenia edukacyjne dotyczące zmian klimatu. W trakcie COP19, na terenie Pałacu Kultury i Nauki, odbędzie się m.in. wystawa polskich, przyjaznych środowisku technologii prezentująca dorobek krajowych przedsiębiorców.

O COP19/CMP9

19-sta Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19) odbędzie się w dniach  od 11 do 22 listopada 2013 roku. Równolegle z nią odbędzie się 9 Spotkanie Stron Protokołu z Kioto – CMP9. W wydarzeniu planowany jest udział około 12 tys. osób, w tym przedstawicieli rządów, agend ONZ, organizacji pozarządowych, ekologów, reprezentantów biznesu.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej