więcej


Telefon ładowany ruchem (11796)

2010-11-14

Drukuj
Telefon, który ładuje się dzięki ruchom użytkownika opatentowała na amerykańskim rynku firma Nokia – informuje "New Scientist". 
Ciężkie komponenty nowego telefonu – jak układ nadawczo-odbiorczy czy akumulator – przymocowane zostały do mocnej ramy, która może się poruszać po dwóch zestawach szyn, umieszczonych wewnątrz obudowy. Jeden zestaw pozwala ciężarowi poruszać się do góry i do dołu, drugi – na boki.

"Zderzakami" umieszczonymi na krańcach szyn są kryształy o właściwościach piezoelektrycznych, które pod wpływem nacisku generują prąd elektryczny. Gdy użytkownik np. idzie czy biega powstaje prąd elektryczny, który ładuje kondensator. Ładunek ten jest wykorzystywany do stałego doładowywania akumulatora.

Na podobnej zasadzie – wykorzystania energii ruchów ciężkiego wahnika – działają mechaniczne zegarki automatyczne i niektóre zegarki elektroniczne.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej