więcej


Transport

Dwa razy więcej biopaliw na świecie do 2015 r. (10149)

2009-10-20

Drukuj

Globalne zużycie biopaliw wzrośnie do 2015 roku ponad dwukrotnie - wynika z analizy Hart‘s Global Biofuels Center opublikowanej w piśmie "Biofuels, Bioproducts & Biorefining". Liderem wzrostu zużycia będą Stany Zjednoczone i Brazylia, a w Europie - Niemcy.

Zużycie biopaliw w Stanach Zjednoczonych wzrośnie o ponad 35 proc. W Brazylii rodzime dostawy zwiększą się o 30 proc. i będzie to ponad dwa razy więcej niż produkcja na eksport. Podwoi się również produkcja oleju palmowego do w Indonezji i Malezji. Z kolei Niemcy pozostaną największym producentem biopaliw w Europie.

Największymi nowymi udziałowcami tego wzrostu są: Indonezja, Francja, Chiny, Indie, Tajlandia, Kolumbia, Malezja, Filipiny i Argentyna.

Dominować będzie pierwsza generacja biopaliw produkowanych z etanolu, oleju palowego i oleju rzepakowego. Wbrew powszechnemu zainteresowaniu biopaliwami następnej generacji, wzrost ich produkcji i zużycia będzie poniżej oczekiwań.

Do 2015 roku realizowanych będzie około 170 projektów związanych z biopaliwami drugiej generacji ale oczekuje się, że tylko realizacja 30 proc. z nich będzie ukończona. Pozostałe są w fazie projektowania pilotażowego. Trwają m.in. prace nad celulozowym etanolem i odnawialnym olejem napędowym. Jednak najpierw muszą znaleźć się firmy, które będą chciały wdrażać projekty produkcji biopaliw drugiej generacji.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej