więcej


Zielona gospodarka

Klocki LEGO na rzecz ekologii (17642)

2014-09-09

Drukuj
galeria

Grupa LEGO obniża o 10 000 ton poziom emisji CO2 podczas produkcji opakowań swoich produktów. Od czerwca 2014 roku nowe produkty sprzedawane są w zmniejszonych pudełkach opatrzonych logo Forest Stewardship Council® (FSC). Do produkcji opakowań firma zużywa przeciętnie 14% mniej papieru, promując tym samym system certyfikacji FSC oraz odpowiedzialną gospodarkę leśną.

Dzięki zmniejszeniu opakowań w 2014 roku zostanie zaoszczędzone około 6.000 ton tektury, a potrzeby transportowe firmy spadną o 3.000 ładunków.

Oprócz zredukowania rozmiaru pudełek, zastosowanie materiałów i wytycznych zalecanych przez Forest Stewardship Council, stanowi ważny krok dla Grupy LEGO na drodze do pełnego wdrożenia zrównoważonych metod produkcji opakowań. Zmniejszenie opakowań zbliża również do osiągnięcia celów programu Climate Savers Partnership, realizowanego przez WWF, do którego Grupa LEGO, jako pierwsza na rynku zabawek, przystąpiła w 2013 roku.

- Logo FSC na pudełku może wydawać się nieistotne, kiedy widzi się je po raz pierwszy, ale to dla nas milowy krok i ważny element naszych dążeń, by do 2016 roku osiągnąć pozytywny bilans emisji dwutlenku węgla. Jako firma odpowiedzialna, chcemy wspierać ochronę lasów, chroniąc faunę i florę dla dobra środowiska naturalnego i przyszłych pokoleń - mówi Jørgen Vig Knudstorp, Prezes i Dyrektor Zarządzający, i dodaje: - Zmieniamy opakowania na bardziej zrównoważone i rozsądnie używamy zasobów leśnych, aby realizować nasze ekologiczne ambicje. Mam nadzieję, że w ten sposób zainspirujemy dzieci do refleksji, jak możemy budować lepsze jutro. Z całą pewnością będziemy szukać kolejnych sposobów, by poprawiać i zmniejszać nasz bezpośredni wpływ na stan środowiska naturalnego.

Zrównoważone pozyskiwanie drewna przez certyfikację

Jako jeden z najbardziej uznanych globalnych systemów certyfikacji gospodarki leśnej, FSC wydaje certyfikaty dla różnego typu lasów na całym świecie. FSC pracuje nad poprawą stanu gospodarki leśnej na świecie i poprzez certyfikat motywuje właścicieli i zarządców lasów do przestrzegania najlepszych praktyk społecznych i środowiskowych. - Jesteśmy bardzo dumni z przyznania certyfikatu FSC dla opakowań LEGO w tym roku. Osiągnęliśmy to, dzięki wspaniałej współpracy z naszymi dostawcami i klientami detalicznymi. Wszyscy byliśmy zaangażowani we wprowadzenie nowych pudełek do sklepów na całym świecie - mówi Bali Padda, Dyrektor Wykonawczy.

Od 2011 roku, Grupa LEGO pracowała nad sposobem, by zmniejszyć rozmiar opakowań i zastosować do ich produkcji materiały i wytyczne objęte certyfikatem FSC, zachowując przy tym rozsądny model biznesowy. - Kolejnym krokiem będzie przyjrzenie się innym materiałom papierowym i tekturowym - od broszur i materiałów biurowych po drukowane materiały reklamowe w sklepach – dodaje Bali Padda.

Obecnie ponad 90% materiałów używanych przez Grupę LEGO dla głównej linii opakowań posiada certyfikat FSC, a celem jest osiągnięcie 100% do 2015 roku. Jednocześnie, produkcja opakowań w 75% oparta będzie o materiały pochodzące z recyklingu.

Kim Carstensen, dyrektor generalny Forest Stewardship Council komentuje: - Cieszy nas wdrożenie tak ambitnej polityki FSC. Kiedy duży nabywca wysoko stawia sobie poprzeczkę w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania zasobów, odbija się to szerokim echem na całym rynku opakowań i w przemyśle papierniczym. Działanie takie jest inspiracją i zachętą dla uczestników łańcucha dostaw do stosowania odpowiedzialnych praktyk w swojej działalności. I dodaje: dzięki pudełkom z logo FSC docieramy do rodzin na całym świecie pokazując, kim jesteśmy i do czego dążymy.

W 2014 roku Grupa LEGO otrzymała certyfikat kontroli pochodzenia FSC (Code of Custody, FSC-C117818), zaświadczający, że pochodzenie wszystkich materiałów używanych przez Grupę LEGO można prześledzić a zgodność z certyfikatem kontrolowana jest przez zewnętrzne podmioty.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej