więcej


Polityka klimatyczna

Alternatywna konferencja klimatyczna w Boliwii (8700)

2010-05-13

Drukuj
W kwietniu br. w Cochabambie (Boliwia) odbyła się Światowa Konferencja Narodów w sprawie Zmian Klimatu i Praw Matki Ziemi. Alternatywny wobec spotkań ONZ szczyt klimatyczny został zorganizowany z inicjatywy prezydenta Boliwii -– Evo Moralesa. Konferencja była okazją do wyrażenia wspólnego stanowiska przez społeczności najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.
Spotkanie w Cochabambie odbyło się w dniach 19-22 kwietnia 2010 roku. W konferencji uczestniczyło ponad 35 tys. reprezentantów ze 140 państw. Podczas czterodniowych obrad dyskutowano na różne tematy związane z ochroną środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem klimatu.

Uczestnicy konferencji obradowali w kilkunastu tematycznych grupach roboczych, poświęconych zagadnieniom związanym m.in. z przyczynami zmian klimatu, ochroną lasów, rolnictwem i bezpieczeństwem żywnościowym, transferem technologii, uchodźctwem klimatycznym, adaptacją czy finansową pomocą dla krajów rozwijających się w ich walce ze zmianami klimatu.

Wnioski końcowe (w jęz. angielskim) z posiedzeń 17 grup tematycznych dostępne są pod adresem: pwccc.wordpress.com/category/working-groups/

Alternatywny szczyt w Boliwii został zorganizowany w odpowiedzi na porażkę zeszłorocznej konferencji klimatycznego w Kopenhadze (COP15). Uczestnicy spotkania w Cochabambie uznali zobowiązania przyjęte w ramach umowy kopenhaskiej (Copenhagen Accord) za niewystarczające i nawoływali kraje rozwinięte do podjęcia bardziej ambitnych deklaracji. Zdaniem uczestników boliwijskiego szczytu podczas kolejnej konferencji klimatycznej ONZ (COP16) państwa wysoko uprzemysłowione powinny zobowiązać się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 50% do roku 2020.

Podczas spotkania w Cochabambie dyskutowano także nad pomysłem powołania międzynarodowego trybunału do oceny odpowiedzialności krajów za skutki zmian klimatu. Uczestnicy spotkania zaproponowali również zorganizowanie globalnego referendum na temat zmian klimatu oraz utworzenie funduszu na rzecz krajów najbardziej dotkniętych przez skutki zmian klimatu.

Przyjęte podczas konferencji wspólne stanowisko ma być silnym głosem narodów narażonych na skutki zmian klimatu podczas kolejnej konferencji klimatycznej ONZ (planowanej na grudzień 2010 r. w Cancún w Meksyku). Treść przyjętej umowy (w jęz. angielskim) dostępna jest pod adresem: pwccc.wordpress.com/2010/04/24/peoples-agreement/

AR, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: pwccc.wordpress.com,
www.guardian.co.uk, uk.reuters.com, blogs.panda.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej