więcej


Energetyka

Greenpeace popiera decyzję Japończyków o oddaleniu od atomu (12619)

2011-05-12

Drukuj
Japonia zamierza odstąpić od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w ogólnej produkcji energii elektrycznej w kraju – poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Naoto Kan. 
Premier Japonii oświadczył, że po wypadku z 11 marca w elektrowni atomowej Fukushima Fukushima I, Japonia musi zacząć odstępować od długoterminowej polityki atomowej. Oznacza to m.in. rezygnację z planu budowy do 2030 roku 14 nowych elektrowni atomowych, a także postawienie na źródła energii odnawialnej i zwiększenie efektywności energetycznej.

„Teraz musimy powrócić do deski kreślarskiej, by od nowa zaprojektować politykę energetyczną kraju” – powiedział na konferencji prasowej Kan. Premier przeprosił również za to, że długoterminowa polityka jądrowa przyczyniła się do tego, iż Japonia uzależniła się od energii jądrowej. „W przeszłości rząd intensywnie promował energetykę jądrową, tak więc odpowiedzialność za problemy spowodowane przez awarię w elektrowni Daichi Fukushima spada właśnie na rząd”.

Premier zaznaczył, że energetyka jądrowa będzie nadal odgrywała znaczącą rolę, jednak głównym filarem polityki energetycznej kraju ma być energia odnawialna. Japonia w tej dziedzinie ma sporo do nadrobienia, bo chociaż kraj kwitnącej wiśni jest światowym liderem w dziedzinie oszczędzania energii, pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Europą w sprawie energii słonecznej, wiatrowej i innych nowych źródeł energii odnawialnej. 

„Z radością przyjmuje ambitną decyzję premiera Kana o porzuceniu planów budowy 14 nowych reaktorów nuklearnych” – ogłoszono we wczorajszym komunikacie Greenpeace.

Daje to szansę wejścia Japonii na ścieżkę rozwoju nowych, czystych i bezpiecznych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Cieszymy się, że rząd Japonii dostrzegł tę możliwość i zdecydował się na jej implementację.

"Japonia gwałtownie zmieniła kurs, oficjalnie stawiając na energię odnawialną jako trzon swojej polityki energetycznej. Wierzymy, że niedługo kolejne kraje pójdą w tym kierunku. Mam nadzieję, że i polscy politycy zaczną w końcu wyciągać wnioski z tragedii w Fukushimie i danych, które jasno wskazują, że energetyka atomowa jest nie tylko nieopłacalna ale oznacza też czekanie na kolejną katastrofę, podczas gdy prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne zapewnić może tylko energia odnawialna", powiedział Maciej Muskat, dyrektor polskiego Greenpeace.


źródło: Greenpeace, Ekologia.pl
www.greenpeace.orgwiadomosci.ekologia.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej