PL   |   EN

Wojna winduje ceny energii - czas na oszczędzanie

Wojna winduje ceny energii - czas na oszczędzanie
źródło : pixabay.com
Podczas gdy benzyna jest już po 8 zł za list, gaz ziemny zdrożał kilkuset-krotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać energię, która zużywamy w domu czy w podróży. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania energii w domu.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Ceny energii elektrycznej już wzrosły, a w ślad za cenami paliw zapewne będą rosły dalej. Kogo stać na energooszczędne urządzenia, ten może sobie kupić nowe. Ale jeśli kogoś nie stać na taki zakup? Pozostaje stosować się do zasad oszczędnego używania energii elektrycznej. Oto kilka z nich. 

Wyłącz tryb stand by.

Wiele urządzeń, zarówno w domu jak i w biurze, pozostaje na noc lub podczas przerw w ich użytkowaniu włączone, a przełączone jedynie na tryb stand-by, czyli w stan czuwania. Tryb ten można najczęściej rozpoznać po świecącej zielonej bądź czerwonej diodzie. Oznacza to, że urządzenie wprawdzie nie jest używane, ale nadal pracuje i – co ważne – pobiera energię elektryczną. Moc urządzeń w czasie czuwania mieści się w przedziale od 0,5 W do 35 W. Zazwyczaj w mieszkaniach występuje po kilka urządzeń z funkcją stand-by, w Polsce średnio 5, o łącznej mocy około 20 W na gospodarstwo. Dlatego przede wszystkim wyłącz tryb stand-by. A poza tym możesz jeszcze: 

  • Odłączyć urządzenia od sieci, najpraktyczniej – za pomocą listew zasilających, przedłużaczy, rozdzielaczy i gniazdek z wyłącznikami, bo wówczas odłącza się równocześnie kilka urządzeń. Rozważ zakup rozdzielaczy typu master-slave, które automatycznie włączają napięcie w urządzeniach peryferyjnych, gdy zostanie uaktywnione urządzenie główne (np. włączenie komputera zasilanego z gniazda master automatycznie włącza zasilanie w urządzeniach peryferyjnych – drukarce, skanerze, monitorze, dysku zewnętrznym – zasilanych z gniazd slave).
  • Wszelkie ładowarki telefoniczne i zasilacze odłączaj, kiedy nie są używane. Nawet jeśli nie jest do nich podłączone urządzenie – pobierają energię. Nowe urządzenia tego typu są wyposażone w zunifikowany system ładowania ze złączem minibus (jedna ładowarka pozwala ładować różne urządzenia).
  • W przypadku zakupu urządzeń RTV zawsze sprawdzaj, czy mają one wbudowane podtrzymanie ustawień urządzenia (np. pamięć stacji) w przypadku odcięcia zasilania zewnętrznego. Ta funkcja zdecydowanie ułatwi korzystanie z urządzenia po każdorazowym ponownym podłączeniu zasilania.

Czytaj instrukcję użytkowania

Tak, instrukcje bywają skomplikowane i nudne. Jednak większość producentów podaje w instrukcjach użytkowania porady, jak efektywnie korzystać z urządzenia i zapewnić możliwie długą i bezawaryjną jego pracę. Informacje o parametrach technicznych oraz mocy znamionowej urządzenia znajdują się w instrukcji lub na tabliczce znamionowej, która jest obowiązkowo umieszczana w sposób trwały na większości urządzeń. 

Gotuj pod przykryciem

Ta rada dotyczy nie tylko osób gotujących na płytach grzejnych zasilanych elektrycznie, ale również użytkujących gaz czy jakikolwiek inne paliw do gotowania. Pamiętaj, aby zawsze używać do gotowania pokrywek do garnków. Gotując bez przykrycia, możesz stracić nawet do 30% energii. Dobieraj odpowiednio średnice garnków – powinny być większe od średnic powierzchni grzewczych płyty – dzięki temu unikniesz strat ciepła. Garnek nie może być mniejszy niż grzejące pole. Używaj naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty zużywają do 50% energii elektrycznej więcej. • Do momentu zagotowania utrzymuj maksymalną moc grzewczą, a następnie zmniejsz ją do niezbędnego minimum. Zaoszczędzisz przez to do 20% energii elektrycznej. Unikaj niepotrzebnego „zaglądania do garnków”. 

Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Gotowanie wody to jedna z najbardziej energochłonnych czynności w kuchni i naszych domach. Dlatego jeśli tylko możesz coś ugotować bez dużej ilości wody, zrób to, np. gotuj na parze (i pod przykryciem – jak radziliśmy wcześniej!). Zawsze gotuj tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz. Unikniesz kilkukrotnego gotowania tej samej wody, a więc marnowania znaczącej ilości energii. Ponadto kilkukrotne gotowanie wody pogarsza jej właściwości smakowe. Warto pamiętać także o tym, że w wielu miastach Polski woda wodociągowa jest zdatna do bezpośredniego spożycia i nie trzeba jej gotować tylko po to, by tworzyć zapasy „wody pitnej”, którą i tak wypijemy na zimno. 

Za mało?

Dalej idące pomysły na oszczędzanie energii w swoim domu możesz zaczerpnąć z naszych publikacji:

Urządzenia konsumujące energię - https://srodowiska.files.wordpress.com/2012/11/9_urzadzenia_konsumujace.pdf 

Eko-lokator: http://old.chronmyklimat.pl/projekty/eko-lokator/el-poradnik/efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-budynku-wielorodzinnym 

Stworzone przez allblue.pl