PL   |   EN
Prof. Mariusz Czop, specjalista z zakresu gospodarki wodnej: Zatrzymywanie wody w przyrodzie pomoże i na powódź i na suszę
09 październik 2024

Prof. Mariusz Czop, specjalista z zakresu gospodarki wodnej: Zatrzymywanie wody w przyrodzie pomoże i na powódź i na suszę

O bezpieczeństwie decyduje poziom lokalny, najbliższy człowiekowi. Zabezpieczenia trzeba robić na poziomie gminy czy nawet pojedynczej miejscowości, one nie mogą być przygotowywane przez urzędników na mapach, bez wizji terenowej”– mówi hydrogeolog, prof. Mariusz Czop i przekonuje do pro przyrodniczych rozwiązań przeciwpowodziowych. Wskazuje także, że na obszarach górskich kluczowa jest ochrona lasów, które mają potencjał zatrzymywania opadów zanim trafią do potoków i przerodzą się w powódź.
Koniec moratorium na wycinki w najcenniejszych polskich lasach
30 wrzesień 2024

Koniec moratorium na wycinki w najcenniejszych polskich lasach

30 września kończy się okres moratorium na wycinki w najcenniejszych polskich lasach, który 8 stycznia wprowadziła minister klimatu i środowiska. Organizacje przyrodnicze obawiają się, że rząd może oddać decyzyjność w sprawie ochrony lasów w ręce Lasów Państwowych (LP), czym de facto wycofa się z realizacji wyborczych obietnic. NGO ostrzegają, że działania LP mają charakter pozorowany i sabotujący proces wyznaczania kolejnych obszarów ochrony. Cel to przecież 20% „bez wycinek”, dlatego apelują o moratorium 2.0 i reformę leśnictwa, które będą adekwatną odpowiedzią na zagrożenie bezpieczeństwa Polek i Polaków związane z kryzysem środowiskowym.
Wakacje ze śmieciami, czyli co zostawiamy po sobie w miejscach wypoczynku
26 wrzesień 2024

Wakacje ze śmieciami, czyli co zostawiamy po sobie w miejscach wypoczynku

Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a koszt tych działań jest liczony setkach tysięcy złotych — wynika z raportu „Wakacje ze śmieciami, czyli co zostawiamy po sobie w miejscach wypoczynku” wydanego przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Nowy rok, dzięki startowi systemu kaucyjnego, powinien przynieść poprawę. Nie rozwiąże jednak całkowicie problemu, ponieważ najczęściej zostawiane śmieci nadal będą poza systemem.
Delta Okawango
25 wrzesień 2024

Polskie Okawango

Dominik Dobrowolski nakręcił film o Międzyodrzu, o przyszłym Parku Narodowym. Film zakwalifikował się do konkursu Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów". Żeby wygrał, potrzebne są Wasze głosy.
Ministra Anita Sowińska o konieczności systemu kaucyjnego
20 wrzesień 2024

Ministra Anita Sowińska o konieczności systemu kaucyjnego

Wprowadzając gospodarkę obiegu zamkniętego wkładamy przysłowiowy kij w mrowisko, bo system kaucyjny narusza interesy” – mówi ministra Anita Sowińska przedstawiając powody, dla których jak najszybciej należy wdrożyć system kaucyjny oraz wyjaśniając, co zmieni się w życiu każdej Polki i każdego Polaka od 1 stycznia 2025 r., kiedy nowy system zacznie obowiązywać.
Dlaczego w Puszczy Białowieskiej nie ma turystów?
19 wrzesień 2024

Dlaczego w Puszczy Białowieskiej nie ma turystów?

Mogłoby się wydawać, że najcenniejszy las Europy, Obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, to koło zamachowe dla turystyki regionu. Niemal samograj. Tymczasem mamy do czynienia z pogłębiającym się kryzysem społeczno-gospodarczym i wizerunkowym tego miejsca. Czy wszystko można wytłumaczyć sytuacją na granicy polsko-białoruskiej? Niestety nie. Działania poprzedniego rządu, ale także obecnych władz lokalnych potęgują ryzyko wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO w Zagrożeniu, a w konsekwencji całkowitej utraty marki UNESCO. I choć rząd promuje Puszczę Białowieską by przyciągnąć turystów, samorządy idą w odwrotnym kierunku. 
fot. Witold Miklaszewski
09 wrzesień 2024

Podzwonne dla Odry

Katastrofa na Odrze trwa. Ekolodzy apelują o pilne działania: zatrzymanie zasolenia i odbudowę ekosystemów, zamiast eksperymentów i doraźnych rozwiązań.
Fot. Akcja Czysta Wisła 2024 nad Popradem / www.facebook.com/CleanUpVistula / Dominik Dobrowolski
06 wrzesień 2024

Sprzątanie Świata, sprzątanie Polski, sprzątanie Wisły

W ciągu pierwszych 7 dni 2. edycji Akcji Czysta Wisła usunięto z rzek ponad 50 ton odpadów.
Rusza największa akcja sprzątania Wisły
30 sierpień 2024

Rusza największa akcja sprzątania Wisły

Od 30 sierpnia do 15 września 22 tys. wolontariuszy będzie sprzątać Wisłę i całej jej dorzecze, od gór aż po Bałtyk.
Domaszków-Tarchalice  studium przypadku
29 sierpień 2024

Domaszków-Tarchalice – studium przypadku

Czy renaturyzacja rzeki to nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także szansa na stworzenie harmonijnej przestrzeni, która służy zarówno przyrodzie, jak i społeczności lokalnej? Przedstawiając studium przypadku „Wykorzystanie doświadczenia z projektu przywrócenia naturalnej retencji dolinowej Odry na odcinku Domaszków-Tarchalice” chcemy pokazać, że warto dążyć do znalezienia rozwiązań, które uwzględniają potrzeby społeczności lokalnych i jednocześnie wspierają renaturyzację rzeki, co może przynieść korzyści zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi.
Akcja Czysta Wisła w 2023 roku
26 sierpień 2024

Akcja z klimatem - Czysta Wisła

Dołącz do Akcji Czysta Wisła i wspólnie zadbajmy o klimat :-) Naturalne, czyste rzeki stabilizują klimat, przeciwdziałają zmianom klimatycznym i pomagają ludziom żyć długo i zdrowo. Musimy o nie dbać. Pomóż i dołącz do Akcji Czysta Wisła.
Serce Wzgórz Dalkowskich zostało Drzewem Roku 2024!
20 sierpień 2024

Serce Wzgórz Dalkowskich zostało Drzewem Roku 2024!

Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich zdobywając 10 521 głosów internautów! 300-letni okaz rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. W lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!
Akcja Czysta Wisła - 1000 km sprzątania
06 sierpień 2024

Akcja Czysta Wisła - 1000 km sprzątania

Akcja Czysta Wisła rozpoczęła się 30 lipca i potrwa do 15 września.
Od teorii do praktyki. Raport Bankwatchu na temat zasady DNSH
29 lipiec 2024

Od teorii do praktyki. Raport Bankwatchu na temat zasady DNSH

Miało być oszczędnie, ekologicznie i z myślą o środowisku. W 2021 r. Unia Europejska wprowadziła dla funduszy unijnych horyzontalną zasadę nie czynienia poważnych szkód przyrodzie „Do No Significant Harm” (DNSH). W praktyce wyszło… bardzo różnie. Raport Bankwatchu “A case-based analysis of the EU’s ‘do no significant harm’ principle” to szeroki przegląd przykładów wdrażania tej zasady w życie w różnych państwach członkowskich oraz propozycje jak zasadę DNSH ulepszyć.
Protest leśników: lokalni baronowie chcą wycinać jak dawniej
19 lipiec 2024

Protest leśników: lokalni baronowie chcą wycinać jak dawniej

Zorganizowany 12 lipca protest leśników ma na celu powstrzymanie niezbędnych zmian w gospodarowaniu lasami. Będziemy świadkami próby sił pomiędzy leśnymi baronami a rządem, który zobowiązał się wobec społeczeństwa do ochrony 20% lasów i reformy leśnictwa - uważa Greenpeace Polska.
Co z tą żeglugą?
08 lipiec 2024

Co z tą żeglugą?

Analiza danych dotyczących transportu towarów śródlądowymi drogami wodnymi w Polsce i Europie oraz prognoz warunków hydrologicznych polskich dróg wodnych w związku ze zmianami klimatu wymusza pytania o perspektywy żeglugi śródlądowej w naszym kraju.
NIE dla kopalni węgla pod jeziorami Polesia Lubelskiego. Stop wydobyciu ze złoża Ostrów
24 czerwiec 2024

NIE dla kopalni węgla pod jeziorami Polesia Lubelskiego. Stop wydobyciu ze złoża Ostrów

Zachęcamy do podpisywania petycji na rzecz rezygnacji z wydobycia węgla w najcenniejszych przyrodniczo fragmentach Polesia Lubelskiego.
Nature Restoration Law i ochrona przyrody w oczach Polek i Polaków
21 czerwiec 2024

Nature Restoration Law i ochrona przyrody w oczach Polek i Polaków

Na przestrzeni ostatnich dekad różnorodność biologiczna, tj. zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów na Ziemi w środowiskach lądowych, morskich i słodkowodnych, uległa znacznej degradacji. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) co najmniej 1677 europejskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Dotyczy to połowy endemicznych gatunków drzew Europy, jednej piątej płazów i gadów, 40% ryb skłodkowodnych.
Stworzone przez allblue.pl