PL   |   EN
Świat marnuje ponad miliard posiłków dziennie  raport ONZ
19 kwiecień 2024

Świat marnuje ponad miliard posiłków dziennie – raport ONZ

W 2022 r. gospodarstwa domowe na wszystkich kontynentach marnowały ponad 1 miliard posiłków dziennie, podczas gdy 783 miliony ludzi cierpiało z powodu głodu, a jedna trzecia ludzkości stanęła w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego. Marnowanie żywności nadal szkodzi globalnej gospodarce przyczyniając się do zmian klimatu, degradacji przyrody i zanieczyszczenia środowiska. Są to kluczowe wnioski z raportu Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) opublikowanego w marcu, przed Międzynarodowym Dniem Zero Waste.
Jedzenie ma znaczenie: zdrowa dieta zwiększa ekonomiczną i fizyczną szansę na utrzymanie celu 1,5C
19 kwiecień 2024

Jedzenie ma znaczenie: zdrowa dieta zwiększa ekonomiczną i fizyczną szansę na utrzymanie celu 1,5°C

Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) wskazują, że ogólnoświatowe przejście na zdrowszą, bardziej zrównoważoną dietę może stanowić znaczący krok w kierunku ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C.
Trzy pytania o klimat  dlaczego drzewa są najlepszym sojusznikiem człowieka w walce o dobry klimat
16 kwiecień 2024

Trzy pytania o klimat – dlaczego drzewa są najlepszym sojusznikiem człowieka w walce o dobry klimat

Rozmowa z Sebastianem Sołtysiakiem, specjalistą ds. ochrony przyrody w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Wysyłamy pocztówki do posłów
15 kwiecień 2024

Wysyłamy pocztówki do posłów

Fundacja EkoRozwoju zaprasza do udziału w akcji „Pocztówka do Posła”, która wpiera wprowadzenia w życie pakietu koniecznych zmian prawnych w celu lepszej ochrony drzew w Polsce.
Konferencja Zazielenianie współczesnych miast - 18-19 kwietnia 2024
12 kwiecień 2024

Konferencja "Zazielenianie współczesnych miast" - 18-19 kwietnia 2024

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji „Zazielenianie współczesnych miast. Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania Zielonej Infrastruktury we współczesnych miastach ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone".
Spotkanie on-line Dajmy Drzewom Prawo
08 kwiecień 2024

Spotkanie on-line "Dajmy Drzewom Prawo"

Fundacja EkoRozwoju zaprasza na ważne i strategiczne spotkanie pn. Dajmy Drzewom Prawo, dotyczące możliwości zmiany prawa dla lepszej ochrony drzew, które odbędzie się 10.04.2024 o godz. 17:00 na platformie Clickmeeting.
Debata o polityce środowiskowej UE
18 marzec 2024

Debata o polityce środowiskowej UE

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Dziewiątego czerwca Polacy i Europejczycy podejmą decyzję o tym, kto w najbliższych latach będzie miał wpływ na europejską politykę, przed którą nadal stoją poważne wyzwania środowiskowe. Kryzys klimatyczny się pogłębia, utrata różnorodności biologicznej postępuje. Czy coraz częstsze katastrofy naturalne i ekstremalne zjawiska pogodowe oraz degradacja przyrody mobilizują polityków do działania i wpływają na unijne strategie?
Edukacja w zakresie ochrony przyrody - ogłoszono nabór wniosków
26 luty 2024

Edukacja w zakresie ochrony przyrody - ogłoszono nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury Typ FENX.01.05.8 Edukacja w zakresie ochrony przyrody.
Puszcza Białowieska: skarb wszystkich Polaków zyskuje historyczną szansę na ochronę
21 luty 2024

Puszcza Białowieska: skarb wszystkich Polaków zyskuje historyczną szansę na ochronę

W zeszłym tygodniu zespół naukowców, przyrodników, prawników i polityków przedstawił w Senacie projekt ustawy chroniącej całą Puszczę Białowieską jako Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Europejczycy apelują o unijną policję ekologiczną
31 styczeń 2024

Europejczycy apelują o unijną policję ekologiczną

Na portalu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej można osobiście poprzeć wniosek o utworzenie instytucji ds. ochrony środowiska mającej uprawnienia policyjne na terenie Unii Europejskiej.
Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą?
25 styczeń 2024

Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą?

Rolnictwo jest obszarem, w którym wiele można zrobić dla spowolnienia zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków. Tym zagadnieniom poświęcony jest „Ekoporadnik dla rolników”, przygotowany w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.
Nasza planeta  nasza wspólna przyszłość: Raport
23 styczeń 2024

„Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”: Raport

Podczas I Ogólnopolskiej Debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość” poszukiwano drogi odejścia od przemysłowej produkcji żywności, bezwzględnie eksploatującej zasoby przyrody i szkodzącej zdrowiu człowieka, na rzecz wysokojakościowej i sprzyjającej środowisku naturalnemu produkcji żywności. Właśnie ukazał się raport zawierający wnioski z tego spotkania.
Fiasko Miejskich Planów Adaptacji?
03 styczeń 2024

Fiasko Miejskich Planów Adaptacji?

Fundusze Europejskie na okres 2021-2027 powoli zaczynają się rozchodzić – rozstrzygane są pierwsze konkursy dotacyjne. W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko złożono pierwsze wnioski związane z realizacją i przygotowaniem Miejskich Planów Adaptacji. Co się okazuje?
Zapraszamy na dwie Rozmowy Szymalskiego
15 grudzień 2023

Zapraszamy na dwie Rozmowy Szymalskiego

21 grudnia oraz 28 grudnia Wojciech Szymalski przeprowadzi na żywo dwie ciekawe rozmowy o ochronie środowiska i klimacie. Zapraszamy!
Raport The Lancet: zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie
15 listopad 2023

Raport The Lancet: zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
Życie na Ziemi w egzystencjalnym zagrożeniu
26 październik 2023

Życie na Ziemi w „egzystencjalnym zagrożeniu”

Zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalne zagrożenie” dla życia na Ziemi, ostrzegają wybitni naukowcy w ocenie tegorocznej lawiny rekordów ciepła i ekstremalnych warunków pogodowych, które ich zdaniem uderzają gwałtowniej, niż oczekiwano.
Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął ekstremalnie rekordowo niski poziom
28 wrzesień 2023

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął „ekstremalnie” rekordowo niski poziom

Poziom lodu morskiego pokrywającego ocean wokół Antarktydy osiągnął tej zimy rekordowo niski poziom, podało w poniedziałek amerykańskie Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), pogłębiając obawy naukowców, że wpływ zmian klimatycznych na południu słup rośnie.
Bez lasów będziemy w lesie!
25 wrzesień 2023

Bez lasów będziemy w lesie!

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal ¼ obszaru Polski. Apel można poprzeć na stronie lasy.wwf.pl
Stworzone przez allblue.pl