PL   |   EN
REPowerYou
21 maj 2022

REPowerYou

W ostatnią środę (18.05.2022) Komisja Europejska pokazała nowe założenia planu odejścia od importu paliw kopalnych z Rosji, tzw: REPowerEU. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, są to działania przyspieszające główne kierunki transformacji energetycznej kierowanej potrzebą realizacji polityki klimatycznej. Spełniają się także nasze postulaty.
Energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie ma zasadnicze znaczenie dla odpornej przyszłości
20 maj 2022

Energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie ma zasadnicze znaczenie dla odpornej przyszłości

Ogrzewanie i chłodzenie stanowi połowę końcowego zużycia energii w Europie, a większość z nich nadal opiera się na paliwach kopalnych. Efektywność energetyczna jest podstawą dekarbonizacji tego kluczowego sektora. Aby tak się stało, potrzebujemy silnych sygnałów politycznych – już teraz – mówi Jürgen Fischer, prezes Danfoss Climate Solutions.
Nowy plan energetyczny UE REPowerEU nie powinien stać się zasłoną dymną dla uzależnienia od paliw kopalnych
19 maj 2022

Nowy plan energetyczny UE "REPowerEU" nie powinien stać się zasłoną dymną dla uzależnienia od paliw kopalnych

Plan Komisji Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa energetycznego obejmuje zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz plan oszczędności energii, który jest dobrym krokiem, ale niewystarczającym do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla wszystkich oraz porozumienia klimatycznego z Paryża.
Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?
17 maj 2022

Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?

Już dziś czeka nas kolejna inspirująca debata na temat ochrony klimatu. O godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie online o tytule „Zielona energia za Fundusze Unijne”. W jej trakcie porozmawiamy z zaproszonymi ekspertami między innymi na temat środków Unii Europejskiej, które mają być rozdysponowane na lata 2021-2027 i ich wpływie dla dobra zrównoważonego klimatu. Czy dzięki nim zwalczymy smog i odblokujemy rozwój Odnawialnych Źródeł Energii? Czy wspomogą w uniezależnieniu się od paliw kopalnych płynących np. Z Rosji? O tych i wielu innych kwestiach porozmawiamy już za chwilę.
Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?
13 maj 2022

Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?

Jak zostaną rozdysponowane środki Unii Europejskiej na lata 2021-2027?  Proces planowania wydatkowania wkracza w decydującą fazę. Do konsultacji Komisji Europejskiej trafiły już fundusze krajowe, które planują ponad 5,8 mld EUR inwestycji w energię lub efektywność energetyczną. Oprócz nich mamy fundusze regionalne, według których 3,4 mld EUR ma trafić do sektora zielonej energii. Debata on-line na ten temat już 17 maja o godz. 11:00 na naszym portalu.
Kołnierz cenowy zachowałby stabilność polityczną unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla
11 maj 2022

Kołnierz cenowy zachowałby "stabilność polityczną" unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla

Niektóre formy regulacji cen, takie jak kołnierz cenowy lub limity pozycji na uczestnikach rynku, mogą rozwiązać problemy związane z wysokimi cenami w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i pomóc w zapobieganiu "politycznej reakcji", powiedział ekspert ds. Klimatu i energii Michael Pahle.
Jak szybko wdrożyć pompy ciepła na dużą skalę
29 kwiecień 2022

Jak szybko wdrożyć pompy ciepła na dużą skalę

Unijny plan "RePowerEU" ma na celu przyspieszenie wprowadzania pomp ciepła, w tym podwojenie wskaźnika wdrażania w ciągu najbliższych pięciu lat. Richard Lowes wyjaśnia, jak można to zrobić.
Niemcy zgłaszają wyższą intensywność emisji po raz pierwszy od 2013 r.
20 kwiecień 2022

Niemcy zgłaszają wyższą intensywność emisji po raz pierwszy od 2013 r.

Intensywność emisji gazów cieplarnianych, czyli emisji dwutlenku węgla w stosunku do produktu krajowego brutto (PKB), w ubiegłym roku wzrosła w Niemczech po raz pierwszy od 2013 r., stwierdziła Rada Ekspertów ds. Zmian Klimatu w swoim rocznym sprawozdaniu.
Informacja organizacji pozarządowych i zainteresowanych stron na temat pakietu gazowego UE
08 kwiecień 2022

Informacja organizacji pozarządowych i zainteresowanych stron na temat pakietu gazowego UE

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia perspektywę pakietu gazowego i jeszcze bardziej podkreśla konieczność odejścia od gazu kopalnego.
Czy fundusze europejskie dla regionów wesprą zieloną energię?
06 kwiecień 2022

Czy fundusze europejskie dla regionów wesprą zieloną energię?

Efektywność energetyczna oraz odnawialne źródła energii będą wspierane w funduszach europejskich rozdzielanych przez władze regionalne. Są to również środki na inwestycje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a o ich podziale decydują Urzędy Marszałkowskie. W większości regionów zakończyła się już fala konsultacji społecznych i programy zostały skierowane do uzgodnienia z Komisją Europejską. Dla wszystkich województw przedstawiono projekty funduszy, w których zawarto dokładne alokacje środków na poszczególne branże. Na cały sektor zielonej energii w regionach przypadnie co najmniej 3,4 mld EUR, z tego 2,2 mld na efektywność energetyczną i 1,2 mld EUR na odnawialne źródła energii.
Czy fundusze europejskie pomogą zazielenić energię w naszych domach?
04 kwiecień 2022

Czy fundusze europejskie pomogą zazielenić energię w naszych domach?

Wraz z wojną za naszą wschodnią granicą wzrost cen paliw prawdopodobnie na dłużej zawitał do Polski. Dzięki polityce dywersyfikacji dostaw paliw prawdopodobnie nie za braknie, ale będą droższe, bo nie będziemy sprowadzać najtańszych w naszych warunkach geograficznych paliw z Rosji. Rozwiązaniem problemu wzrostu kosztów mogłoby być zwiększenie oszczędzania energii w naszych domach i zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Czy najbliższe rozdanie funduszy unijnych zapewni nam takie możliwości?
Wyższe ceny energii - oszczedzaj używając elektroniki
01 kwiecień 2022

Wyższe ceny energii - oszczedzaj używając elektroniki

Podczas gdy benzyna jest już po 7 zł za litr, gaz ziemny zdrożał kilkusetkrotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać energię, która zużywamy w domu czy w podróży. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania energii w domu. Tym razem o sprzętach elektronicznych, m.in. telefonach komórkowych czy telewizorach.
Rosyjskie konie trojańskie muszą oderwać się od Kremla
31 marzec 2022

Rosyjskie "konie trojańskie" muszą oderwać się od Kremla

Kiedy Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej w 2007 roku, rosyjski ambasador przy NATO i UE nazwał ją jednym z "koni trojańskich" Kremla, odnosząc się do siły, jaką Rosja może wywierać na UE poprzez nowe związki z Brukselą.
Już dziś debata o raporcie Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii
29 marzec 2022

Już dziś debata o raporcie „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”

„Gdyby cała polska energetyka przestawiła się na spalanie biomasy z polskich lasów, rocznie spaliłaby ok. 1,06 mln ha lasu… czyli cała powierzchnia lasów w Polsce starczyłaby na 10 lat.” Raport: Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii
Bez KPO trudniej będzie zmniejszyć import paliw kopalnych z Rosji
23 marzec 2022

Bez KPO trudniej będzie zmniejszyć import paliw kopalnych z Rosji

Rząd oczekuje, że Unia Europejska odblokuje środki z Krajowego Planu Odbudowy jeszcze w marcu 2022 roku. Unia Europejska wciąż jeszcze w tej sprawie milczy. Bez Krajowego Planu Odbudowy odejście od importu rosyjskich paliw kopalnych z Rosji do Polski będzie znacznie trudniejsze.
Dziewczynka z zapałkami żyje w Polsce, tu i teraz
22 marzec 2022

Dziewczynka z zapałkami żyje w Polsce, tu i teraz

Ponad milion rodzin, czyli ok. 10% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, jest dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego. Potrzeba wspólnego namysłu nad zagadnieniem dotykającym najbardziej wrażliwych odbiorców energii nigdy nie była tak paląca jak dziś.
Promocja Raportu: Unia Europejska niezależna od Rosji? Alternatywne źródła dostaw surowców energetycznych
21 marzec 2022

Promocja Raportu: Unia Europejska niezależna od Rosji? Alternatywne źródła dostaw surowców energetycznych

Polski Instytut Ekonomiczny zaprasza na prezentację raportu "Unia Europejska niezależna od Rosji? Alternatywne źródła dostaw surowców energetycznych" oraz towarzyszącą jej dyskusję ekspercką.
Drobne gesty dodadzą nam energii
18 marzec 2022

Drobne gesty dodadzą nam energii

Wiele ludowych mądrości mówi o tym, że w życiu liczą się jedynie drobne gesty. To takie miłe jak uznanie dla wolontariuszy organizujących miejsca noclegowe, przekazanie daru na rzecz uchodźców, pochwała za dobry artykuł w prasie, pozytywny komentarz na forum internetowym. Suma takich gestów stanowi o szczęściu narodów. Albo o rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Stworzone przez allblue.pl