PL   |   EN
24. edycja Konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025
18 kwiecień 2025

24. edycja Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”

Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła 24. edycję Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”.
Staramy się przejść na elektronikę - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak  cz. 3
16 kwiecień 2025

„Staramy się przejść na elektronikę” - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak – cz. 3

Pozwolę sobie na jedno takie pytanie do Ciebie jako prezesa, który odpowiada za całokształt, można powiedzieć, działań Funduszu. Jesteście największym takim funduszem w Europie, jesteście bardzo dużą instytucją.
Narastają całe historie na temat programów wsparcia NFOŚiGW - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak  cz. 2
15 kwiecień 2025

„Narastają całe historie na temat programów wsparcia NFOŚiGW” - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak – cz. 2

Dzisiaj dużo mówi się o dezinformacji w sprawach klimatu i środowiska. To jest między innymi temat wprowadzony przez Polskę podczas prezydencji w Unii Europejskiej i toczą się na ten temat dzięki polskiej interwencji rozmowy pomiędzy ministrami i to nie tylko ministrami środowiska.
NFOŚiGW: Zanieczyszczający płaci! - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak  cz. 1
14 kwiecień 2025

NFOŚiGW: Zanieczyszczający płaci! - rozmowa z prezeską NFOŚiGW Dorotą Zawadzką-Stępniak – cz. 1

Dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju: Dzień dobry Państwu. Nazywam się Wojciech Szymalski i poprowadzę dla Państwa dzisiejszą rozmowę. Portal Chrońmyklimat.pl już od 2008 roku niekomercyjnie dostarcza Państwu informacje na temat działalności ekologicznych organizacji pozarządowych i ochrony klimatu w Polsce i Unii Europejskiej.
Omnibus: chaos czy uproszczenie? Spojrzenie Fundacji Climate&Strategy
09 kwiecień 2025

Omnibus: chaos czy uproszczenie? Spojrzenie Fundacji Climate&Strategy

Przedstawiona pod koniec lutego przez Komisję Europejską propozycja uproszczeń w zakresie obciążeń regulacyjnych dla firm (Omnibus Simplification Package) wzbudziła ogromne zainteresowanie i nadzieje po stronie przedsiębiorców.
2. Kongres Carbon Capture już w kwietniu!
08 kwiecień 2025

2. Kongres Carbon Capture już w kwietniu!

Istotny element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, jakim są technologie CCUS, dochodzi do głosu także w Polsce, która dysponuje znacznym potencjałem w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Co musi się wydarzyć, by najnowsze rozwiązania były wdrażane na szeroką skalę również w naszym kraju? Na to i wiele innych pytań postarają się znaleźć odpowiedź uczestnicy drugiego Kongresu Carbon Capture.
Czy Clean Industrial Deal wystarczy, by uratować Made In Europe?
04 kwiecień 2025

Czy Clean Industrial Deal wystarczy, by uratować Made In Europe?

Europejski przemysł znajduje się obecnie na rozdrożu geopolitycznym i gospodarczym. Obrona miejsc pracy i europejskiego modelu społecznego przy zachowaniu konkurencyjności ma kluczowe znaczenie dla suwerenności Europy. W obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa UE, przemysł staje się nie tylko symbolem, ale także gwarantem europejskiej niezależności. Podczas Warsaw European Conversation 2025 – dorocznej konferencji poświęconej najważniejszym wyzwaniom i przyszłości wspólnoty europejskiej – odbył się okrągły stół zatytułowany „Czy Clean Industrial Deal wystarczy, by uratować „Made in Europe”?”. W jego trakcie zgromadziło się grono przedstawicieli administracji centralnej, biznesu i ekspertów, aby wspólnie omówić kluczowe kwestie dotyczące przyszłości europejskiego przemysłu.
Dla ludzi, dla klimatu, dla przyszłości. Czym jest Społeczny Fundusz Klimatyczny?
27 marzec 2025

Dla ludzi, dla klimatu, dla przyszłości. Czym jest Społeczny Fundusz Klimatyczny?

Społeczny Fundusz Klimatyczny, który zacznie funkcjonować w 2026 roku, stanowi jeden z kluczowych instrumentów umożliwiających sprawiedliwą transformację energetyczną w Unii Europejskiej. W świecie coraz bardziej odczuwalnych skutków zmiany klimatu i rosnących kosztów energii SFK stwarza szansę na poprawę bytu wielu rodzin borykających się z ubóstwem energetycznym i transportowym.
Dumni i niewysłuchani. Polscy rolnicy o wyzwaniach i przyszłości
26 marzec 2025

Dumni i niewysłuchani. Polscy rolnicy o wyzwaniach i przyszłości

Bardzo trudna – tak polscy rolnicy opisują obecną sytuację w sektorze rolniczym. Źródeł tego stanu rolnicy upatrują w nieuczciwych praktykach handlowych, rosnących cenach nawozów, paliwa i pasz, a także suszach i innych skutkach kryzysu klimatycznego. Choć większość z nich jest dumna ze swojej pracy, piętrzące się problemy sprawiają, że z niepokojem patrzą w przyszłość. Na tym tle wyróżniają się rolnicy ekologiczni, których cechuje silniejszy optymizm. Większość rolników chciałby też mieć wkład w ochronę przyrody i klimatu – potrzebują jednak wsparcia ze strony władz.
Operacjonalizacja zasady Nie czyń poważnych szkód w kolejnym WRF . Wspólne oświadczenie 29 organizacji
13 marzec 2025

Operacjonalizacja zasady „Nie czyń poważnych szkód” w kolejnym WRF . Wspólne oświadczenie 29 organizacji

Kolejny wieloletni ramowy budżet UE będzie musiał stawić czoła wielu kryzysom – od zmian klimatu i utraty bioróżnorodności po koszty życia, transformację przemysłową i niezależność energetyczną. Jednocześnie możliwości fiskalne państw członkowskich w zakresie reagowania na te wyzwania są poważnie ograniczone przez unijne zasady fiskalne. Zasoby publiczne będą musiały być zatem wykorzystywane w sposób coraz bardziej ukierunkowany i efektywny. W tym duchu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy, długoterminowy budżet, który będzie bardziej skoncentrowany, prostszy i skuteczniejszy.
Dialog Think2030  W kierunku zrównoważonej i bezpiecznej Europy
07 marzec 2025

Dialog Think2030 – W kierunku zrównoważonej i bezpiecznej Europy

Polska prezydencja w Radzie UE nabiera tempa, przynosząc wyzwania, ale też szanse na przywrócenie tematom zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego właściwego miejsca w agendzie. Dialog Think2030 Polska wykorzystuje ten moment, oferując przestrzeń do z udziałem ekspertów i naukowców, a także polskich i europejskich decydentów z przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Celem jest wspólne kształtowanie przyszłości klimatycznej i energetycznej UE.
W naszej żywności nie ma miejsca na zakazane pestycydy - podpisz petycję
03 marzec 2025

W naszej żywności nie ma miejsca na zakazane pestycydy - podpisz petycję

Zachęcamy do składania podpisów pod petycją do państw członkowskich UE i do Parlamentu Europejskiego, która dotyczy odrzucenia umowy handlowej UE-Mercosur i podtrzymania unijnych standardów bezpieczeństwa żywności.
Webinar o gospodarce o obiegu zamkniętym. Zobacz nagranie i prezentacje!
26 luty 2025

Webinar o gospodarce o obiegu zamkniętym. Zobacz nagranie i prezentacje!

13 lutego 2025 roku odbył się webinar pt. “O gospodarce o obiegu zamkniętym”, podczas którego goście, Paweł Głuszyński i Katarzyna Wągrowska, starali się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), definiowanej jako model ekonomiczny dążący do minimalizacji odpadów poprzez maksymalne wykorzystanie zasobów, zrównoważony rozwój i efektywność.
Jakie działania na rzecz dekarbonizacji wdrażasz? Formularze dla projektantów i deweloperów
18 luty 2025

Jakie działania na rzecz dekarbonizacji wdrażasz? Formularze dla projektantów i deweloperów

W ramach drugiej edycji projektu #BuildingLife PLGBC skupia się na monitorowaniu i raportowaniu dwóch grup interesariuszy – projektantów i deweloperów – we wdrożeniu konkretnych działań dekarbonizacyjnych. W tym celu przygotowane zostały formularze dla każdej z grup, w których firmy chętne do dzielenia się informacjami dotyczącymi podejmowanych działań, będą mogły je zamieszczać i udostępniać stowarzyszeniu w celu opracowania analizy na potrzeby projektu.
W stronę zielonej spójności  w gronie ekspertek i ekspertów z Polski i UE rozmawialiśmy o przyszłości unijnego budżetu
17 luty 2025

W stronę zielonej spójności – w gronie ekspertek i ekspertów z Polski i UE rozmawialiśmy o przyszłości unijnego budżetu

Podczas seminarium eksperckiego „W stronę zielonej spójności” (29 stycznia 2025 r. w Krakowie), zorganizowanego przez Polską Zieloną Sieć wspólnie z CEE Bankwatch Network i z E3G, wypracowaliśmy konkretne postulaty dotyczące polskiej prezydencji i instytucji europejskich w zakresie kształtu polityki spójności po 2027 roku – jeszcze sprawniejszej i bardziej ekologicznej niż dotychczas. Wiele z nich zostało dostrzeżonych przez polski rząd już podczas oficjalnej konferencji polskiej prezydencji na temat spójności, która odbyła się pod koniec stycznia w Krakowie. Teraz nadszedł czas, aby przełożyć je na konkretne działania i uwzględnić w przepisach określających kształt unijnego budżetu na lata 2028–2034.
DAFA zaprasza na warsztaty z negocjacji umów budowlanych  zabezpiecz swoje interesy!
13 luty 2025

DAFA zaprasza na warsztaty z negocjacji umów budowlanych – zabezpiecz swoje interesy!

Czy wiesz, że właściwie skonstruowana umowa może uchronić Twoją firmę przed stratami i nieuczciwymi zapisami? Jeśli działasz w branży budowlanej i chcesz skutecznie negocjować warunki współpracy z generalnymi wykonawcami oraz inwestorami, to warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie DAFA są dla Ciebie!
Kompas UE musi wskazywać dobro wspólne, a nie zyski korporacyjne  ostrzegają organizacje pozarządowe
13 luty 2025

„Kompas UE musi wskazywać dobro wspólne, a nie zyski korporacyjne” – ostrzegają organizacje pozarządowe

Nowy Kompas Konkurencyjności Komisji Europejskiej może sprowadzić Europę na manowce – ostrzegają organizacje ekologiczne. Choć dokument słusznie wzywa do spójności w polityce energetycznej i przemysłowej, pozostaje niepokojąco niejasny w kwestii tego, które sektory zostaną uznane za „strategiczne” oraz w jaki sposób „upraszczanie” regulacji nie doprowadzi do osłabienia kluczowych zabezpieczeń środowiskowych i społecznych.
Rozporządzenie metanowe  jak wdrażać je w Polsce?
05 luty 2025

Rozporządzenie metanowe – jak wdrażać je w Polsce?

Rozporządzenie metanowe weszło w życie wraz z 2025 rokiem. Do sierpnia polski rząd musi wdrożyć jego założenia w Polsce. By wypracować najlepsze rozwiązania Fundacja Instrat, zorganizowała konferencję z udziałem m.in. Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Stworzone przez allblue.pl