PL   |   EN

Bardziej efektywne domy będą nasze

Bardziej efektywne domy będą nasze
źródło : pixabay.com
W Unii Europejskiej na państwa członkowskie zostały nałożone obowiązki wynikające z dyrektywy o standardach energetycznych dla budynków.

Po raz pierwszy ustawa została przyjęta w 2010 roku, a ostatnie obowiązujące poprawki pochodzą z 2018 roku[1].

W 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję dalszych zmian dyrektywy[2]. Propozycja zawiera m.in. wprowadzenie klas efektywności energetycznej budynków oznaczonych na wzór sprzętu AGD literami od A do G, obowiązek renowacji wszystkich krajowych budynków publicznych i prywatnych niemieszkalnych do klasy E do 2030 roku, a budynków prywatnych mieszkalnych do klasy E do 2033 roku.

Według niektórych opinii tymi propozycjami Unia Europejska chce pozbawić nas możliwości korzystania z naszych domów. Na proces modernizacji budynków zostaną nałożone wymagania niemożliwe do spełnienia, a bez ich spełnienia nie będzie mógł sprzedać domu, albo go utrzymywać.

Dyrektywa nie mówi nic na temat zakazu korzystania lub sprzedaży domów nie spełniających standardów energetycznych lub konieczności ich opuszczenia. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do finansowego wspierania osób posiadających domy wymagające renowacji energetycznej. Dyrektywa nakazuje także znoszenie barier dla renowacji energetycznej budynków.

Budynki o najniższych klasach efektywności mają być łatwiej identyfikowane przez instytucje państwowe udzielające wsparcia w renowacji budynków. Budynki o najgorszej klasie energetycznej, czyli G, mają być preferowane w dostępie do finansowania oraz ułatwień w przeprowadzaniu renowacji, tak aby je wszystkie udało się wyremontować do końca 2033 roku. Budynki o najgorszej klasie efektywności G, to będzie co najwyżej 15% wszystkich budynków w danym kraju w roku wprowadzenia krajowych przepisów wprowadzających klasy energetyczne[3].

Dofinasowanie do modernizacji budynków zostało przewidziane w środkach krajowych i unijnych, m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) czy Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), a także w Programach Operacyjnych poszczególnych województw. 

Od 2018 r. w Polsce realizowany jest program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać wsparcie na m.in.: wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, zakup rekuperacji czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Dane liczbowe przedstawione na stronie programu „Czyste Powietrze”[4] pokazują, że dotychczas wypłacone dofinasowanie wynosi 9 218 767 152 zł.

 

Przypisy:
[1] L_2010153PL.01001301.xml (europa.eu) oraz L_2018156PL.01007501.xml (europa.eu)
[2] eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52021PC0802
[3] Revision of the Energy Performance of Buildings Directive (europa.eu)
[4] Dane od 19.09.2018 do 23.02.2024 r (aktualizacja co tydzień) na podstawie: https://czystepowietrze.gov.pl/efekty-programu/czyste-powietrze-w-liczbach

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl