PL   |   EN

Te filmy zmieniają świat - podsumowanie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Te filmy zmieniają świat - podsumowanie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych
VI edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” przeszła do historii. Impreza odbywała się w formule hybrydowej i trwała 8 dni (17-24 września 2021), a każdego dnia uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w festiwalowych wydarzeniach. Najważniejsze jednak było oglądanie filmów. Internauci obejrzeli 45 krótkich filmików zgłoszonych do konkursu w ramach Festiwalu.

Produkcje te przygotowane zostały przez 3 sektory: sektor publiczny, biznes i NGO. Niezależne Jury złożone z ekspertów w swoich dziedzinach przyznało regulaminowe Tarcze, internauci wybrali najlepsze ich zdaniem filmiki, a organizator Festiwalu (Fundacja Res Severa) wręczył nagrody specjalne.  Wręczenie nagród odbyło się 24 września, w Kinie Rialto w Poznaniu.

Jedyny taki Festiwal

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom promocyjnym i reklamowym z zakresu zrównoważonego rozwoju, Agendy 2030 i Corporate Social Responsibility (CSR). Festiwal odbył się już po raz 6. Tytuł Festiwalu bezpośrednio nawiązuje do Agendy ONZ i zawartych w niej 17 Globalnych Celów (Sustainable Development Goals – SDGs). Festiwal ma charakter konkursu na najbardziej wartościowe krótkie filmy (do 5 minut) reklamowe i promocyjne przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i podmiotów publicznych mówiących o społecznej odpowiedzialności w ich strukturach. Ze względu na społeczną wagę tematu udział  w festiwalu jest bezpłatny zarówno dla twórców, organizacji uczestniczących w konkursie, jak i widzów. Konkursowi filmowemu zawsze towarzyszą pokazy specjalne, spotkania z wyjątkowymi gośćmi i warsztaty, a ostatnio też webinary. 

Trudne zadanie Jurorów i festiwalowe nagrody

Niezależne Jury dokonało wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów. Najlepsze filmy konkursowe otrzymały nagrody regulaminowe (Złotą, Srebrną i Brązową Tarczę oraz nagrodę internautów). Skład Jury jest stały od wielu lat: jest ekspertka od działań społecznych, specjalistka ds. CSR, przedstawiciel przedsiębiorców, organizacji ekologicznej, a także szef innego festiwalu filmowego. W gronie jurorów zasiadają: Ewa Gałka – prezeska Centrum PISOP, redaktorka naczelna Asa Biznesu, Marta Krawcewicz – menedżerka projektów, CSR Consulting, inicjatorka kampanii Dobre Cele, Marek Piątkowski – prezes proekologicznej Fundacji Aeris Futuro,  Rafał Górecki – dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia, szef Kina Bułgarska 19 oraz Jakub Sitek – dyrektor Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Do konkursu zgłoszono w tym roku 45 filmów.  W kategorii „Przedsiębiorstwa” do pokazu przyjęto filmy 15 przedsiębiorstw. Organizacje pozarządowe zgłosiły 21 obrazów filmowych,  a podmioty publiczne (głównie samorządy) 9  filmów.  Wszystkie filmy (również te nagrodzone) można oglądać na kanale You Tube Festiwalu (Festiwal Filmów Odpowiedzialnych): https://tiny.pl/977r1 Podczas uroczystej Gali, w piątek, 24 września, w kinie Rialto w Poznaniu wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym.

Laureaci VI Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Nagroda specjalna: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, projekt  #OdPOWIEDZialnie

Kategoria Przedsiębiorstwa

Złota Tarcza: Ringier Axel Springer Polska - Nie czekam 107 lat

Srebrna Tarcza: Wirtualna Polska - WP naturalnie - od jednego gestu wszystko się zaczyna 

Brązowa Tarcza: Capgemini - Disability 

Wyróżnienie:  Stena Recycling - Historia laptopa

Organizacje Pozarządowe

Złota Tarcza: Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej" - Lokalne działanie, globalna zmiana 

Srebrna Tarcza: Polska Akcja Humanitarna - Sztuka pomagania 

Brązowa Tarcza: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) · Koło Wrocławskie – Walusiowi

Wyróżnienie  - CIWF Polska - Koszmar hodowli szkockiego łososia

Podmioty publiczne

Złota Tarcza: Urząd Miejski w Grodzisku Wlkp. - Dzieci Grabarza

Srebrna Tarcza: Politechnika Poznańska - Politechnika uczelnią otwartą dla wszystkich 

Brązowa Tarcza: Urząd Miejski w Kostrzynie - Nie truj siebie i swoich bliskich 

Wyróżnienie  - Kórnik, Puszczykowo i Rokietnica 

Nagroda specjalna „COVIDowa”

Mariusz SZPAK Szpakowski - Nie kłam medyka

Nagrody Publiczności

Przedsiębiorstwa:  Amazon – MigaMY 
Organizacje pozarządowe:  Fundacja Ratuj Ryby - Cud nad Wartą 
Podmioty Publiczne: Politechnika Poznańska - Politechnika uczelnią otwartą dla wszystkich

Festiwal „17 Celów” to nie tylko filmy.  Urozmaicony program

Festiwalową Galę uświetnili wyjątkowi goście: prof. Szymon P. Malinowski – bohater filmu „Można Panikować” oraz Sebastian Staśkiewicz, szef Fundacji Ratuj Ryby. Prof. Szymon P. Malinowski  to przewodniczący interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel, autor, redaktor Portalu Nauka o Klimacie, współautor książki pod tym samym tytułem.  A przede wszystkim współautor filmu o globalnym ociepleniu „Można Panikować”, w którym ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną. Natomiast Sebastian Staśkiewicz z Fundacji Ratuj Ryby  to inicjator wielu akcji związanych z rzeką Wartą. Fundacja Ratuj Ryby w 2018 roku uznana została  za najlepszą organizację w Polsce w konkursie Ekoinspiracje. Fundacja znana jest m.in. z akcji sprzątania brzegów Warty, jej zarybiania czy organizacji rejsów edukacyjnych. Ich kanał Ratuj Ryby na  YouTube  zgromadził 1 mln widzów. Nagrodę specjalną dla Forum Odpowiedzialnego Biznesu odebrał podczas Gali Sergiej Podus. Warto o nim wspomnieć, bowiem Sergiej Podus był gościem  niezwykle interesującego webinaru podczas festiwalowego tygodnia: „Porozmawiajmy  #OdPOWIEDZialnie”. Sergiej przedstawił ten projekt od kulis,, opowiedział o idei, która przyświeca inicjatywie, odniósł się też do 17 celów zrównoważonego rozwoju. Młodzież szkolna wzięła udział w kolejnym festiwalowym wydarzeniu: „Przeglądzie 17 Celów w pigułce”. Uczniowie podczas jednej godziny lekcyjnej obejrzeli najwartościowsze filmy Festiwalu. Za międzynarodowy akcent Festiwalu można uznać  wywiad Pawła Oksanowicza z Tomaszem Dzidą o przyszłości przedsiębiorstw w 2030 roku. Tomasz Dzida to coach, trener, audytor, lider i przedsiębiorca społeczny. Posiada 20 lat doświadczenia zawodowego w sektorze finansowym, w tym 15 lat w kierowaniu zespołami stałymi i projektowymi. Od 2008 roku pracuje w Wielkiej Brytanii. Rozwija koncepcję przywództwa systemowego i metodykę SPOCO®, którą wykorzystuje by pokazywać właścicielom firm, liderom i zespołom obraz obiegu energii w organizacji, co umożliwia im podjęcie trafnych i etycznych decyzji nawet w sytuacji dużej niepewności  i zmienności. Uczy sprawczości i sprawności z zachowaniem odpowiedzialnej kultury pracy. Podpowiada, jak zrealizować strategię wydajniej i w komforcie. Metodykę SPOCO® wykorzystały trenerki festiwalowego warsztatu: „Działaj optymalnie, zamiast maksymalnie”. Internauci spragnieni kolejnych filmowych inspiracji w uczestniczyli w pokazach pozakonkursowych; filmy dotykające zagadnień praw człowieka i osób, które zostały repatriowane z Kazachstanu do Polski pokazała Magdalena Juszczyk, natomiast zeszłoroczny laureat, firma Volkswagen Motor Polska z Polkowic zainteresowała widzów filmowymi opowieściami o swoich społecznie odpowiedzialnych działaniach.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl